Gdyńskie ciekawostki. Co warto wiedzieć o mieście?

Gdynia to bardzo ciekawe miasto, które może zadziwić wieloma tajemnicami. Co możemy tutaj zobaczyć? Co zostało tutaj po królowej Marycieńce? I co łączy Gdynię z Warszawą?

Dwa nietypowe muzea

Oglądając mapy Google możemy zauważyć nietypowe kształty jak na muzea. I to jeszcze przy molo! Muzea to to w rzeczywistości 2 statki – ORP Błyskawica i Dar Pomorza. Ten pierwszy to niszczyciel wykorzystywany do walki podczas II wojny światowej.  Dar Pomorza to imponujący żaglowiec. Powstał on w 1929 roku jako statek szkolny.

Wioska rybacka

Gdynia aż do XX-lecia wojennego funkcjonowała jako osada rybacka. W tej formie  Gdynia funkcjonowała od początku swojego istnienia – czyli od średniowiecza

Niewiele wiekowych budynków

W Gdyni możemy głównie podziwiać budynki modernistyczne – powstałe w latach 20 i 30 XX wieku. To dlatego, że to właśnie wtedy Gdynia zaczęła się rozwijać jako miasto Mimo to możemy tu znaleźć kilka budynków średniowiecznych, m.in. niewielki Kościół św. Michała Archanioła w Gdyni.

Stary dąb

Na terenie Polski znajduje się kilka wiekowych dębów, a jeden z nich rośnie w Gdyni. Jest to Dąb Marysieńki. Jego wiek szacowany jest na ok. 400 lat. Możemy go oglądać w parku Kolibki – zespołu pałacowo-ogrodowym. Pałac należał niegdyś do króla Jana III Sobieskiego. Nazwa drzewa pochodzi od imienia królowej – Marysieńki właśnie. Mówi się, że królowa uwielbiała wypoczywać pod tym właśnie drzewem.

Port

Kwestia budowy portu stała się niezwykle ważna w XX-leciu międzywojennym. Nie można było korzystać z portu w Gdańskim, a w innym miejscu na zaledwie stukilometrowym wybrzeżu portu nie było. Zdecydowano, że to właśnie w Gdyni powstanie port handlowy i wojenny. Obecnie w Gdyni znajduje się także baza morska NATO.

Centrum Nauki „Experyment”

Centrum Nauki „Kopernik” w Warszawie cieszy się niezwykłą popularność. Ale niewiele osób wie, że podobny obiekt powstał także w Gdyni. To Centrum Nauki „Experyment”. Jego rolą jest popularyzują nauk ścisłych. Można tu znaleźć wiele interaktywnych instalacji i stanowisk. Odbywają się tu też różnorodne eksperymenty.

Dzika Natura

Gdynia kojarzy się z nowoczesnością, portem, a w pewnym sensie nawet przemysłem. Ale są tu też 4 rezerwaty przyrody:

  • Kępa Redłowska – na terenie którego można zobaczyć jeden z niewielu klifów w Polsce. Jest tu też wiele gatunków drzew. Można tu też spotkać jarząba szwedzkiego, który jest reliktem po epoce lodowcowej.
  • Kacze Łegi – to rezerwat położony w malowniczej dolinie rzeki Kaczej. Pośród lasów łęgowych znajdujących się na podmokłych terenach możemy podziwiać rzadkie kwiaty i inne rośliny. Należą do nich kozłek bzowy, czy szczaw gajowy.
  • Cisowa – to rezerwat położony nad potokiem. Możemy tutaj zobaczyć niezwykłą rzeźbę terenu (zwłaszcza jak na teren nadmorski). Ochronie podlegają tu także rzadkie rośliny, np. kruszyna pospolita.
  • Łęgi nad Sweliną – to rezerwat, którego główną atrakcją są lasy łęgowe i grądowe. Tutaj także znajduje się wiele roślin podlegających ochronie, np. różnorodne gatunki kwiatu zwanego kukułką.

Wszystkie rezerwaty funkcjonują w ramach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Klif Orłowski

Klif to jedna z najsłynniejszych atrakcji Gdyni. Znajduje się na terenie dzielnicy Redłowo, ale to właśnie z Orłowa jest najlepiej widoczny. Klif ma długość 650 m. Część klifu narażona jest na abrazję. Oznacza to, że klif obsuwa się i zanika. Dzieje się to z prędkością ok. 1 m rocznie.