Gdyński program wsparcia dla młodzieży z problemami psychicznymi

Za sprawą autorskiego programu „Kręgi na wodzie”, w Gdyni zostaje uruchomiona nowa inicjatywa mająca na celu wsparcie dzieci i młodzieży borykających się z problemami zdrowia psychicznego, a także profilaktykę samobójstw. Program ten ma swoje korzenie w Gdyni i jest unikalnym projektem na skalę krajową. Dzięki niemu młodzi mieszkańcy miasta, jak również ich rodziny, mogą liczyć na szybki dostęp do specjalistów, oraz skróconą ścieżkę diagnozowania schorzeń.

Gdańskie województwo pomorskie niestety plasuje się na czołowych miejscach pod względem liczby prób samobójczych wśród młodzieży. Problem ten nie jest jednak ograniczony tylko do tego regionu – stan zdrowia psychicznego najmłodszych pogarsza się w całym kraju. Dodatkowo, znaczącym utrudnieniem jest trudność w dostępie do specjalistycznego wsparcia.

Jednak Gdynia, jako jedno z niewielu polskich miast, posiadała już wcześniej swój autorski program przeciwdziałania problemom u dzieci i młodzieży. Mógł on posłużyć pomocą zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli oraz rodziców.

Ale to przestało być wystarczające. Dlatego też teraz, z pomocą Funduszu Narodów Zjednoczonych UNICEF, udało się stworzyć projekt, który umożliwi wszystkim młodym osobom borykającym się z problemami psychicznymi szybką diagnozę, a w efekcie prawidłowe leczenie w jak najkrótszym czasie.

– Rozszerzanie wsparcia dla dzieci i młodzieży w zakresie pomocy psychiatrycznej i psychologicznej jest naszym niespornym obowiązkiem – podkreśla Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Właśnie odbyło się spotkanie, podczas którego omówiliśmy najnowszy program gdyński, który już zaczyna funkcjonować we wszystkich szkołach w Gdyni.