Gdynia w czołówce rankingu FDI

Zdaniem autorów rankingu FDI Global Cities of the Future 2021/2022, Gdynia stanowi drugie w skali globalnej miasto, pod względem potencjału inwestycyjnego. Mowa tu przede wszystkim o inwestycjach zagranicznych. Ta wysoka pozycja wynika z dużego potencjału gospodarczego, warunków sprzyjających rozwojowi biznesu, kapitału ludzkiego, a także ogólnego poziomu jakości życia w Gdyni. Całe Trójmiasto znalazło się zaś na piątej pozycji jednej z kilku innych kategorii rankingu.

Gdynia przyciąga zagranicznych inwestorów

Zajęcie drugiej pozycji w rankingu „The Financial Times” FDI Global Cities of the Future 2021/2022 stanowi dla Gdyni niebywały sukces. Polskie miasto zostało docenione w kategorii „FDI Strategy – Rising Cities”, dotyczącej najszybciej rozwijających się miast. Oznacza to, że Gdynia stanowi obecnie jedno z najlepszych w skali globalnej miast, dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Pod uwagę brano tu takie czynniki jak potencjał gospodarczy i biznesowy, kapitał ludzki, komunikacja, a także wyniki finansowe. Na pierwszym miejscu rankingu znalazło się irlandzkie miasto Derry. W kategorii „FDI Strategy  – Mid-Sized and Small Cities” na piątym miejscu znalazło się natomiast całe Trójmiasto. Metropolia została doceniona przede wszystkim za ogromny wkład w rozwój całego regionu, który stanowi obecnie obszar wyjątkowo atrakcyjny pod względem inwestycji zagranicznych.

Kolejny sukces miasta

Gdynia kolejny już raz została wyróżniona w rankingach „The Financial Times”. Już w 2015 roku, w pierwszej polskiej edycji zestawienia, miasto zajęło pierwsze miejsce w kraju w kategorii „potencjał gospodarczy”. W kolejnych latach Gdynia aż trzykrotnie zdobyła tytuł  „Polskiego Miasta Przyszłości”. W ubiegłym roku doceniono natomiast całe Trójmiasto, które uplasowało się na czwartej pozycji w kategorii „The Tech Cities of the Future”. Zdaniem władz wyróżnienie to stanowi najlepszy dowód na to, że Gdynia to postępowe, dynamicznie rozwijające się miasto, będące świetną lokalizacją dla prowadzenia biznesu i zagranicznych inwestycji.