Gdynia – tu warto przyjechać

Gdynia jest młodym i szybko rozwijającym się miastem na Pomorzu Gdańskim. Leży między Gdańskiem a Sopotem tworząc razem z nimi Trójmiasto. Zaskakującym dla wielu jest zapewne fakt, że jeszcze 100 lat temu w tym miejscu znajdowała się tylko nieduża rybacka wioska.

Miasto jest młode, więc nie posiada wiekowych zabytków. Większość atrakcji znajdujących na terenie miasta jest zatem stosunkowo młoda w porównaniu z tym, co można zobaczyć w wielu innych miastach o wielowiekowej historii. Gdynia tętni życiem, ruchem oraz energią co widać na każdym kroku. Od początku swojego istnienia, a szczególnie od nadania praw miejskich 4 marca 1926 roku, bardzo dynamicznie się rozwija stając się miejscem coraz bardziej przyjaznym. Jest to też powód, dla którego osiedlają się tu też nowi mieszkańcy zauroczeni jego ogólnym wyglądem oraz atmosferą. Zaczynamy więc przegląd miejsc, które bez cienia wątpliwości warto umieścić w swoim planie zwiedzania podczas przygotowań odwiedzin i zobaczyć podczas pobytu w mieście.

Śródmieście w Gdyni – co trzeba zobaczyć?

Główna, centralna część miasta Gdynia jest podobnie jak w innych miastach jego wizytówką. Warto wiedzieć, że śródmieście miasta może poszczycić się tytułem Pomnika Historii. Gdynia została uhonorowana tym zaszczytem, jako jedno z kilkunastu miast w Polsce. Przyjrzyjmy się zatem wybranym punktom w tej centralnej dzielnicy.

Muzeum Miasta Gdynia – tu poznasz krótką, ale ciekawą historię miasta

Krótka historia też może być interesująca i wciągająca. Odwiedzając to muzeum można dowiedzieć się ciekawych rzeczy oraz poznać lokalne ciekawostki. Jeśli nie wiedziałeś dotąd, że Gdynia w rekordowo krótkim czasie z niedużej wioski nadmorskiej zmieniła się w ponad stutysięczne miasto to dowiesz się tego właśnie tutaj. Dynamiczny rozwój wioski a później miasta między 1920 a 1939 rokiem był bez wątpienia ewenementem na skalę kraju, a może i ówczesnej Europy. Patrząc na zgromadzone w muzeum stare fotografie ukazujące skromne początki osady naprawdę można być w dużym szoku i niedowierzać, że jest to to samo miasto. Podczas zwiedzania ekspozycji bliżej poznajemy zarówno ekonomiczne, społeczne oraz architektoniczne aspekty gdyńskiego boomu lat 20.tych i 30.tych. Co najważniejsze, intensywny dynamiczny rozwój nie jest czymś, co należy rozpatrywać wyłącznie w kategoriach historycznych. On trwa nadal co widać praktycznie wszędzie.

Muzeum znajduje się w sąsiedztwie Muzeum Marynarki Wojennej, tuż obok plaży miejskiej. Otwarte zostało w roku 2007 roku i od tamtej pory prezentuje swoją ekspozycję zwiedzającym. To tu poznamy najważniejsze fakty i informacje dotyczące Gdyni. Stałą ekspozycję, zawierającą bogaty zbiór fotografii i pocztówek oraz dzieł sztuki uzupełniają zmieniające się wystawy okresowe.

Modernistyczna zabudowa

W ścisłym centrum miasta niemal na każdym kroku dominuje modernistyczny styl zabudowań. Liczne znajdujące się tu budynki o zaokrąglonych rogach nie są li tylko przypadkiem. To zamierzony i celowy efekt nadający miastu specyficznego charakteru. Choć dla postronnego obserwatora nie ma w tym nic szczególnego i nadzwyczajnego to jednak zaokrąglenia mają symbolizować dziób statku, czyli coś, co kojarzy się nieodzownie z tutejszym portem oraz morzem.

Plac Kaszubski

Poruszając się po śródmieściu na pewno trafisz na Plac Kaszubski. Poznasz go z pewnością bardzo łatwo po stojącym tam pomniku Antoniego Abrahama. Warto się zatrzymać obok niego, gdyż postać ta odegrała sporą rolę w historii miasta. Abrahama nazywano „królem Kaszubów”. Był on znanym i cenionym kaszubskim działaczem społecznym, propagatorem polskości Pomorza a do tego dodatkowo pisarzem ludowym.

Innym kaszubskim elementem znajdującym się na placu jest Ławeczka Kaszubów, na której siedzi starsza para. Motyw siedzących na ławeczkach historycznych postaci jest dość często spotykany w miastach i mniejszych miejscowościach. W ten sposób uhonorowuje się ważne z punktu widzenia lokalnych społeczności postacie, które wniosły istotny wkład w jej rozwój. W przypadku Gdyni przedstawia ona Jakuba i Elżbietę Scheibe, a sama ławeczka ulokowana jest dokładnie na przeciwko kamienicy, w której oni mieszkali za życia. Kamienica pod pewnymi względami jest wyjątkowa, bowiem jest to pierwszy tak wysoki budynek, jakiego doczekała się Gdynia. Stąd też bywa nazywana pierwszym drapaczem chmur w mieście. Znajdujące się na samej górze piętro ponoć miało zostać dobudowane przez Jakuba na specjalną prośbę małżonki, dzięki czemu miała ona mieć widok aż na półwysep helski. Sama kamienica jak i plac, przy którym się ona znajduje jest jednym z tych reprezentacyjnych miejsc, które podkreślają kaszubskie korzenie miasta.

Kaszubskie lokalne aspekty i motywy można tu często spotkać. Gdynia jako miasto historycznie leży bowiem na terenie Kaszub. Przekształcając się w małej osady w metropolię zachowała swój rdzeń, swoje korzenie.

Domek Abrahama

Nieduży zbudowany z cegieł domek pamiętający czasy dawnej pierwotnej Gdyni. To tu, przy ulicy Starowiejskiej mieszkał wspomniany wyżej Antoni Abraham. Dziś w jego sąsiedztwie stoją wysokie bloki mieszkalne, jednak wówczas był to spokojny podmiejski teren. Przez pewien okres czasu budynek pozostawał własnością Muzeum Miasta Gdynia, jednak obecnie jest prywatną własnością, w związku z czym jego zwiedzanie nie jest możliwe i jedynie można go obejrzeć z zewnątrz przechodząc ulicą.

Dworzec PKP – Gdynia Główna

Spacerując po centrum nie sposób pominąć budynku dworca PKP. Obiekt w 2012 roku przeszedł gruntowny remont. Teraz ładnie się prezentuje z zewnątrz jak i od środka. Zarówno kasy, ściany jak i sufit budynku utrzymane są w zabytkowym stylu odwołującym się do przedwojennej zabudowy. Hol dworca ozdobiony jest atrakcyjnymi wizualnie mozaikami a tamtejsza restauracja na suficie jest pokryta interesującymi malowidłami.

Obserwatorium Zmian – Gdynia Infobox

Oto ładna i nowocześnie wykończona szklana wieża o wysokości kilkuset metrów. Nie sposób jej nie zauważyć gdyż majestatycznie wznosi się ona nad Skwerem Kościuszki. W obiekcie tym można zaczerpnąć informacji na temat miasta i jego historii. Zaopatrzysz się tu w ciekawe ulotki, obejrzysz tu mapę bieżących i planowanych inwestycji. To tu jest też makieta oraz multimedialna prezentacja miasta. Jeśli masz dzieci skorzystaj ze strefy dla juniora. Wjeżdżając windą lub idąc schodami dotrzesz na oszkloną rampę skąd można zobaczyć skwer panoramę miasta oraz samo morze. Zobaczysz z wysokości różne miejsca, co może zainspirować cię do wyznaczenie kolejnych punktów zwiedzania.

Skwer Kościuszki, Molo Południowe oraz Marina

Kiedy już wyjdziesz z Infoboxu możesz z spokojnie realizować kolejne punktu programu zwiedzania. Idąc Skwerem Kościuszki dojdziesz na Molo Południowe, gdzie jego środkiem Biegnie Aleja Jana Pawła II, będący jednym z najsłynniejszych deptaków w kraju. Skwer wraz z Aleją są popularnym miejscem, gdzie w ciągu roku odbywają się liczne imprezy. Jest tu sporo barów, restauracji, kawiarni a także klubów i sklepów, w których możesz nabyć pamiątki.

Zanim jeszcze dotrzemy na samo molo idąc Skwerem Kościuszki zobaczymy także Dowództwo Marynarki Wojennej i liczne obiekty wiążące się nierozerwalnie z historią miasta. Stoją tu pomniki oraz historyczne kamienice co razem tworzy specyficzny i niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Miejsce to oferuje mnóstwo atrakcji, jest więc w czym wybierać. Wizyta na statku-muzeum, odwiedziny Akwarium Morskiego a może godzinny rejs statkiem po porcie wewnętrznym. To i wiele więcej czeka na żądnych wrażeń turystów. Rejs zdecydowanie może być niezapomnianym przeżyciem. W ramach niego można zobaczyć z bliska stocznię remontową oraz stacjonującą tu marynarkę wojenną. Na pewno zobaczenie okrętu ORP Błyskawica oraz „Daru Pomorza” zrobi na każdym ogromne wrażenie. Oczywiście nie brakuje także innych statków, w tym także tych zabytkowych. W trakcie rejsu przewodnik udziela na bieżąco informacji o mijanych obiektach jak i tych związanych z samym portem jak i jego historią. Alternatywą lub uzupełnieniem rejsu po porcie może być skorzystanie z któregoś z promów wycieczkowych albo wodnych tramwajów kursujących do Gdańska i na półwysep Helski.

Mijając znajdującą się na Alei Jana Pawła II fontannę warto skręcić za nią w prawo. Dojdziemy wówczas do Mariny, czyli w miejsce, gdzie cyklicznie odbywają się regaty oraz innego rodzaju okolicznościowe, uwielbiane przez mieszkańców oraz turystów, imprezy.

Pomniki w Gdyni

Tego, że Gdynia jest miastem pomników nikt by się nie spodziewał. A jednak rzeźb, pomników oraz innego rodzaju monumentów w mieście nie brakuje.

„Dyrygent fal” – rzeźba „Marzyciela”

Jedną z ciekawszych rzeźb jest figurka zwana „Marzycielem” lub „Dyrygentem fal”. Pomnik ten ulokowany jest niedaleko miejskiej plaży i jest widoczny od tylnej strony Akwarium Gdyńskiego. Rzeźba przedstawia chłopięcą postać trzymającą w ręce batutę, a do niej przywiązana jest unosząca się na falach morza bojka. Gdy na skutek ruchów fal się ona porusza, wówczas figurka wygląda tak, jakby nimi dyrygowała. Stąd też wzięła się obiegowa, potoczna nazwa.

Pomnik Josepha Conrada i Trzy Maszty Wawrzyńca Sampa

Kolejny pomnik, którym może poszczycić się Gdynia. Rzeźba słynnego Josepha Conrada stoi na samym końcu tutejszego molo. Jest to postać związana z morzem a jednocześnie autor szkolnej lektury „Lord Jim”. Po sąsiedzku z pomnikiem literaty widzimy kolejny monument „Trzy Maszty Wawrzyńca Sampa”. Stanowią one swego rodzaju spójną całość i wychodzą do turystów z żeglarskim przesłaniem, które ładnie wpisują się historię i specyfikę Gdyni.

Spędzanie wolnego czasu w Gdyni – gdzie iść, co zobaczyć?

Gdynia oferuje przyjezdnym jak i mieszkańcom mnóstwo sposobów na spędzenie wolnego czasu. Oto kilka z nich.

Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej

Podczas zwiedzania wybrzeża warto zajrzeć do tego niewielkiego obiektu znajdującego się na końcu gdyńskiego molo. Służy on informacjami na temat lokalnych atrakcji turystycznych. Jeśli potrzebujesz uzyskać dodatkowe wiadomości na temat regionu, mapki pomocne przy planowaniu zwiedzania to bez wątpienia warto tu zajrzeć. Może zdobyte tu wiadomości będą inspiracją na kolejny dzień wycieczki po mieście. Dowiesz się tu też o gdyńskim Szlaku Modernizmu oraz Szlaku Kulinarnym, jeżeli interesują cię zagadnienia związane z miejscowymi przysmakami. Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej czynny jest tyko w letnim sezonie od maja do września i funkcjonuje w ramach Miejskiej Informacji Turystycznej.

Akwarium Gdyńskie

Miejsce to to prawdziwa gratka dla miłośników oceanografii oraz zwierząt morskich. To największy w Polsce morski ogród zoologiczny ulokowany niemal na samym końcu mola, w którym podziwiać można ryby i inne gatunki zwierząt pochodzące z całego świata. Obecnie w obiekcie z znajduje się 68 oddzielnych akwariów, z których każdy jest wiernym odtworzeniem fragmentów dna morskiego charakterystycznych dla obszarów charakterystycznych dla znajdujących się tam gatunków. Oczywiście nie brakuje tu informacji o rodzimym ekosystemie Bałtyku. Jedną z niewątpliwych atrakcji jest bawiąca się klockami ośmiornica. Ogromne wrażenie na odwiedzających wywrą też z pewnością węgorz elektryczny, mureny, pireny oraz „skrzydlate” płaszczki. W całym zwierzyńcu oprócz ryb i organizmów morskich zobaczymy tu także gady, płazy oraz liczne gatunki bezkręgowców. W sumie w tym podwodnym ZOO przebywa ponad 1500 zwierząt.

Nowością, która pojawiła się w niedalekiej przeszłości jest możliwość zwiedzania obiektu akwarium z pomocą audioprzewodnika. Całość ekspozycji rozmieszczona jest na trzech poziomach. Na parterze widzimy świat dorzeczy Amazonki a w nim między innymi anakondę oraz węgorza elektrycznego. Pierwsze piętro prezentuje zwiedzającym środowisko rafy koralowej. Jest tu bardzo kolorowo a w akwariach dominują ryby oraz liczne bezkręgowce. Ostatnia kondygnacja to ekspozycja „Wodne zwierzęta świata”. Tutaj, wśród wielu innych zwierząt zobaczymy żarłocznego rekina Wobbegonga. Aby obejrzeć całość bez zbytniego pośpiechu najlepiej przeznaczyć na wizytę w Akwarium Gdyńskim około 70 minut.

Teatr Muzyczny Gdynia

To największy obiekt kulturalny na terenie miasta Gdynia. Na łącznej powierzchni 19 tysięcy m2 znajdują się trzy sceny. Pierwsza z nich posiada widownię dla 1070 osób. Scena Nowa mieści 300 osób natomiast Kameralna zmieści na widowni 147 miłośników muzyki klasycznej na najwyższym poziomie. Sam obiekt jest nowocześnie wyposażony pod względem technicznym, dzięki czemu może prezentować swoim widzom sztuki na najwyższym poziomie z doskonałymi efektami wizualnymi i dźwiękowymi. Teatr Muzyczny Gdynia jest największym centrum kulturalno-muzycznym w Trójmieście oraz drugim pod względem wielkości tego rodzaju obiektem w Polsce. Ustępuje on pod tym względem tylko warszawskiemu Teatrowi Wielkiemu.

Gdynia od naukowej strony – Centrum Nauki Experyment

Gdynia posiada swoją własną wersją warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Tutaj także postawiono na poznawanie nauki w sposób lekki, łatwy i przyjemny. W ramach wystaw i zajęć praktycznych dzieci, ale i ich rodzice mogą zagłębić się w meandry nauki, techniki, a także przyrody i ludzkiego ciała. Wychodząc stąd na pewno jest się bogatszym o cenne doświadczenia.

Gdynia Arena

Tak jak Katowice mają spodek, tak Gdynia ma swoją własną halę sportowo-widowiskową, w której odbywają się wydarzenia na dużą skalę. Sam obiekt hali jest młody, gdyż powstał zaledwie około 10 lat temu. Jest to więc budynek nowoczesny i spełniający wszelkie współczesne normy oraz standardy budowlane. Jest wręcz idealnie przystosowany do odbywających się tu imprez masowych, a takich odbywa się tu całkiem sporo. Bardzo możliwe więc, że odwiedzając Gdynię będzie okazja w którejś z nich wziąć udział.

Aleja Statków Pasażerskich Odwiedzających Gdynię

To kolejny punkt programu warty zobaczenia podczas odwiedzin. Znajdziemy go na samym końcu południowego mola, tuż przy Nabrzeżu Pomorskim. Choć sam pomysł nie jest oryginalny, gdyż wiele miast ma swoje aleje sław, sportowców lub zasłużonych dla regionu, to jednak tutaj jego wykonanie jest dosyć specyficzne.  W tym miejscu upamiętniane jest każde wpłyniecie do portu dużego statku wycieczkowego. Każda taka wizyta jest bowiem ważnym wydarzeniem w życiu miasta, na które przybywa mnóstwo ludzi.

Kępa Redłowska i Klif Orłowski

Jeśli już jesteś nad morzem to te miejsca powinny obowiązkowo się znaleźć na liście tych do odwiedzenia. Wysoki na około 60 metrów klif Orłowski stanowi naturalny stromy morski brzeg Kępy Redłowskiej i ciągnie się na długości około 650 metrów. Jest to popularna trasa spacerowa w stronę mola w Orłowie oraz z powrotem. Miejsce to daje gwarancję urokliwych widoków na morze z racji dużej wysokości. Miejsce jest niezwykle malownicze jednak podczas pobytu tutaj i spaceru warto pamiętać jednak o tym, że samo zbocze ulega ciągłej erozji. Na skutek podmywania przez fale Bałtyku jego części co pewien czas zapadają się w dół. Należy mieć więc to na względzie i zachować pewien stopień ostrożności.

Drewniane molo w Orłowie

Spacer klifem może mieć swój cel na niewielkim 115 metrowym, drewnianym Molo w Orłowie. Oprócz dużego słynnego mola, z którego słynie Gdynia, na którym odbywają się liczne imprezy i kwitnie życie, w bezpośrednim sąsiedztwie, w pobliskim Orłowie stoi skromne, niepozorne drewniane molo. Choć jego początki sięgają Pierwszej Wojny Światowej to doskonale trzyma się ono do dnia dzisiejszego jako świadek tamtych czasów.

Rozległe plaże i nadmorski bulwar

Miasto Gdynia może pochwalić się pięknymi rozległymi plażami, które ciągną się przez wiele kilometrów wzdłuż wybrzeżach. Wśród najpopularniejszych wśród mieszkańców oraz przyjezdnych na pierwszym miejscu z pewnością znajduje się ta położona w sąsiedztwie Skweru Kościuszki. Choć nie jest ona największa ze wszystkich to bez wątpienia ma kameralny charakter. Ta szeroka, piaszczysta i, co najważniejsze, czysta plaża z łagodnym zejściem przyciąga niezmiennie szerokie rzesze ludzi. Odbywa się tu wiele imprez kulturalno-rozrywkowych gdzie ludzie przychodzą bawić się całymi rodzinami.

Kolejne miejsce, śródmiejska plaża dawniej była płatna, a dziś jest ogólnodostępna dla każdego. Jest tu sporo atrakcji. Mieszkańców i turystów przyciąga tu dobra infrastruktura. Jest tu plac zabaw dla dzieci oraz deptak, którym dojdziemy do samego morza.

Kolejne dwa słynące za sprawą dzikich plaż oraz wysokich klifów to plaża w Oksywiu oraz w Orłowie, gdzie można spędzić wolny czas i odpocząć na wiele różnych sposobów.

Gdynia posiada też Nadmorski Bulwar ciągnący się wzdłuż wybrzeża. Miejsce to sprzyja spacerom i wszelkiego rodzaju aktywności, np rowerowej bądź rolkarskiej. Zwłaszcza w sezonie letnim trakt ten jest często zatłoczony. W skrócie, jest to miejsce, gdzie życie towarzyskie kwitnie we wszelkich jego przejawach. Bulwar biegnie od Kamiennej Góry poprzez plażę śródmiejską po plażę w Redłowie. Na tym odcinku bulwar pełni funkcje swego rodzaju falochronu, które chroni wybrzeże przed niszczycielskim działaniem fal. Nierzadko zdarza się, że podczas sztormu na bulwarze zbierają się grupy mieszkańców Gdyni aby obserwować niezwykły spektakl sił przyrody.

Okolica ta to jednak nie tylko widoki na morze i kilometry piaszczystych plaż. Ten położony między Kamienną Górą a Orłowem teren Kępy Redłowskiej jest jednym z najstarszych rezerwatów przyrody. Poniżej klifu plaża, a powyżej niego obszar leśny z wyznaczonymi ścieżkami do jazdy rowerowej, pieszych wędrówek lub jazdy konnej. Cały ten obszar jest łatwo dostępny dla mieszkańców, którzy często uciekają tu aby odpocząć i się zrelaksować. Gdynia, a dokładnie jej centrum leży bowiem zaledwie około 2 km stąd.

Kamienna Góra i kolejka linowo-terenowa

Gdynia i kolejka linowa? Choć wydaje się to dziwne, to gondolowe 8-osobowe wagoniki jeżdżą także tutaj. Dzięki nim można z wysokości podziewać urokliwe tereny nadmorskie w tym port jachtowy, Zatokę Gdańską czy też Skwer Kościuszki.

Gdynia ma swoje słynne wzgórze. Nosi ono nazwę Kamiennej Góry i oferuje odwiedzającym piękne widoki na całą okolicę. Na jej szczyt można dostać się pieszo po schodach lub wspomnianą wyżej kolejką. Na placu na jej szczycie ustawiony został w latach 90.tych XX wieku 25 metrowy krzyż, który stoi tam do dziś. Ze względu na swoje położenie Kamienna Góra to doskonałe miejsce na oderwanie się od codziennego zgiełku miejskiego.

Gdyńskie muzea, stałe i czasowe ekspozycje warte zobaczenia

Gdynia oferuje przyjezdnym do zwiedzania wiele obiektów muzealnych oraz miejsc o historycznym znaczeniu z punktu widzenia miasta. Oto te, które warto uwzględnić tworząc swój plan zwiedzania.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Zwiedzenie Muzeum Marynarki Wojennej znajdującego się w nowym obiekcie na leżącym nieopodal Bulwaru Nadmorskiego może być kontynuacją i dobrym uzupełnieniem wizyty na niszczycielu ORP „Błyskawica”, o którym będzie mowa w kolejnym akapicie. Tutaj jest okazja poznania historii polskiego oręża morskiego. Obszerna część ekspozycji obejmuje zbiór broni oraz oręża z okresu Drugiej Wojny Światowej oraz lat późniejszych. Nie brakuje jednak też starszych eksponatów, w tym takich pochodzących nawet z XVII wieku. Rozpiętość czasowa jest więc duża, od pistoletów sprzed 200-300 lat po najnowsze wyposażenie takie jak torpedy, miny wodne i działka przeciwlotnicze, a także kolekcje statków, samoloty i śmigłowce lotnictwa polskiej Marynarki Wojennej. Jest to niewątpliwie miejsce ciekawe nie tylko dla pasjonatów militariów. Z pewnością doskonale bawić się tu będą całe rodziny.

ORP Błyskawica

Po lewej stronie Mola Południowego, w bezpośrednim sąsiedztwie skweru Kościuszki na nabrzeżu stoi słynny wojenny okręt ORP „Błyskawica”. Początki jednostki sięgają drugiej połowy lat 30, kiedy to angielska stocznia w Cowes otrzymała zlecenie budowy niszczyciela dla polskiej marynarki wojennej. Podczas Drugiej Wojny Światowej okręt ten pływał przede wszystkim po Morzu Śródziemnym oraz Atlantyku prowadząc aktywnie akcje przeciw państwom Osi. Po jej zakończeniu jednostka i jej załoga otrzymała nagrodę Virtuti Military. Od połowy lat 70.tych, od roku 1976 ORP „Błyskawica” pełni funkcję muzeum. Odwiedzając okręt można zobaczyć wciąż zawsze dobrze zachowane eksponaty i ma się wrażenie, że jednostka jest gotowa w każdej chwili wyruszyć w rejs. Mimo, że niszczyciel jest już wiekowy i ma swoje lata, to mimo wszystko jest w zaskakująco dobrym stanie technicznym, w czym niewątpliwą zasługę ma należycie prowadzona konserwacja jednostki.

Dar Pomorza

Nie ma chyba nikogo, kto nie słyszał by o  słynnym żaglowcu „Dar Pomorza”. Ten mający już 110 lat okręt powstał w latach 1909-1910 z przeznaczeniem dla niemieckiej marynarki. Od 1929 roku jednostka ta zaczęła pływać pod polską banderą i w ciągu ponad półwiecza służby przemierzył po morzach i oceanach ponad pół miliona mil odbywając w tym czasie 102 rejsy, szkoląc w tym czasie ponad 13 tysięcy studentów. Od 1983 roku okręt przeszedł w stan spoczynku i stał się obiektem muzealnym i symbolem miasta Gdynia. Jest obecnie oddziałem Centralnego Narodowego Muzeum Morskiego. Do zwiedzania udostępnione są liczne pomieszczenia. Poza pokładem głównym można odwiedzić maszynownię, salon komendanta i magazyn żagli. Równocześnie poznajemy też fascynującą historię „Daru Młodzieży”.

Stojący na nabrzeżu żaglowiec ładnie wygląda na tle stojącego tam budynku Sea Towers, który to jest swoistą bramą portową i jednym z symboli Gdyni.

Muzeum Motoryzacji

Miejsce to powinno znaleźć się obowiązkowo na trasie każdego motomaniaka. W tej zakrytej hali wystawowej zobaczymy cenne eksponaty wśród których są pochodzące z czasów wojny półciężarówki, motocykle ze wszystkich stron świata, auta popularnych marek jak i przesycone luksusem limuzyny znane tylko z filmów.

Muzeum Emigracji w Gdyni

Miejsce poświęcone emigracji Polaków. Muzeum to powstało w 2015 roku i jest pierwszą tego rodzaju placówką w Polsce gromadzącą eksponaty i zbiory dotyczące tej tematyki. Oglądając ekspozycję składającą się z ponad 10 tysięcy przedmiotów możemy dowiedzieć się więcej na temat tego zjawiska, jego przyczyn i tego, jak kształtowało się ono na przestrzeni wieków. Dowiemy się także o licznych i nieraz małoznanych osiągnięciach naszych rodaków mieszkających poza granicami kraju. Muzeum mieści się w historycznym budynku, w którym dawniej znajdował się Morski Dworzec w porcie w Gdyni.

Domek Żeromskiego w Orłowie

Mało znany obiekt wiążący się z osobą słynnego polskiego prozaika. Stojący na klifie to pamiątka po dawnych latach. Można w nim poczuć ducha przeszłości, atmosferą lat 20.tych i 30.tych XX wieku. Nazwa domku wzięła się stąd, że Stefan Żeromski mieszkał przez pewien czas, od maja do września 1920 roku, w tym orłowskim wynajmowanym domku. Twórca przyjechał tu w celach leczniczych w związku z zaleceniami lekarskimi. Jeżeli zdecydujemy się wejść do środka wówczas będziemy mieć okazję zobaczyć poświęconą autorowi wystawę „Życie i twórczość Stefana Żeromskiego” znajdującą się na piętrze. Znajdują się tam między innymi stare wydania jego tytułów kopie autentycznych rękopisów oraz listy pisarza. Po zakończeniu zwiedzania można skorzystać ze znajdującej się na parterze klimatycznej kawiarni.

Na tym kończymy przegląd najpopularniejszych atrakcji oraz wartych do odwiedzenia miejsc, jakie Gdynia ma do zaoferowania turystom. Nie jest to oczywiście pełny wykaz, więc planując wycieczkę lub kilkudniowy pobyt można wybierać spośród znacznie szerszej listy kierując się własnymi zainteresowaniami oraz indywidualnymi preferencjami.