Gdynia rozważa wdrożenie autobusów na wodór

Niezwykłe testy na drogach Gdyni szykują się na 4 i 5 września. Głównym bohaterem tych prób będzie autobus napędzany wodorem, wyprodukowany przez firmę Caetano. Pojazd ten jest zasilany wodorem dostarczanym przez firmę Messer. Ciekawą okazją do przyjrzenia się temu innowacyjnemu rozwiązaniu będą mieli także uczniowie z gdyńskich szkół.

Pod hasłem „Gdynia testuje autobus na wodór!” miasto zamierza przekonać się, jak ten jedyny w swoim rodzaju pojazd publicznej komunikacji sprawdzi się na górzystych ulicach Gdyni. Jak podkreślano podczas konferencji prasowej, przeprowadzenie takich testów to nie tylko kwestia ciekawości technologicznej. Jest to również element długoterminowej strategii miasta, mającej na celu ograniczenie wpływu transportu miejskiego na środowisko naturalne poprzez minimalizację śladu węglowego.

W ramach akcji „Gdynia testuje autobus na wodór!”, planowane są też specjalne warsztaty dla gdyńskich uczniów, którzy będą mieli okazję przyjrzeć się bliżej temu nowoczesnemu rozwiązaniu transportowemu. Dla potencjalnych użytkowników ważnym argumentem przemawiającym za tym rodzajem pojazdu może być jego imponujący zasięg – ponad 400 kilometrów na jednym tankowaniu.