Estakada WE-1 w Gdańsku – najdłuższa droga w Polsce

Gdańsk ma powody do dumy, bowiem na jego terytorium znajduje się najdłuższa estakada w całym kraju. Jest to estakada WE-1, kluczowy element Południowej Obwodnicy Gdańska S7. Czy zdawaliście sobie sprawę, że jej długość wynosi prawie 3 km?

Całkowita odległość jaką pokonuje Południowa Obwodnica Gdańska wynosi 17 860 m, z czego aż 2780 m to długość sama w sobie estakady. Zbudowana jest na 136 fundamentach, które zostały umocowane na palach. Najwyżej położony punkt konstrukcji znajduje się na wysokości około 25 m nad gruntem.

Najdłuższa w Polsce estakada rozpoczyna swój bieg w miejscowości św. Wojciecha-Lipce. Następnie przechodzi nad Kanałem Raduni, Traktem św. Wojciecha, a także dwiema liniami kolejowymi: Warszawa-Gdańsk oraz Pruszcz Gdański – Gdańsk Port Północy. Dalej, kierując się na północ, przechodzi mostem wantowym nad Motławą.

Budowa drogi ekspresowej, na której znajduje się estakada, rozpoczęła się w połowie października 2009 roku. Prace zakończyły się po nieco ponad dwóch latach, dokładnie w maju 2012 roku.