Gdyński Park Centralny – tryumfator Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku"

Projekt renowacji Parku Centralnego w Gdyni zdobył pierwszeństwo w Ogólnopolskim Konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku” na terenie województwa pomorskiego. Zadecydowali o tym użytkownicy internetu, którzy przyznawali punkty nominowanym przedsięwzięciom za ich innowacyjność, praktyczność, wykorzystanie nowoczesnych technologii i jakość dostarczanych usług. Propozycją, która zdobyła największe uznanie internautów, okazał się być Park Centralny w Gdyni. Głosowanie trwało do 9 maja.

W samym sercu miasta powstało miejsce relaksu – Park Centralny. Jest to innowacyjne zagospodarowanie przestrzeni poprzez wprowadzenie elementów zieleni. Trzecia faza projektu obejmowała teren od pawilonu położonego niedaleko skateparku (drugi etap parku) aż do skrzyżowania alei Marszałka Piłsudskiego z ulicą Świętojańską. W sierpniu 2023 roku zakończono ostatni, trzeci etap modernizacji Parku Centralnego w Gdyni. Całość tej fazy inwestycyjnej kosztowała około 63,4 miliona złotych. Wcześniej, w 2019 roku, udostępniono pierwszą część parku przeznaczoną do rozkoszowania się spokojem natury, a w 2020 roku – drugą część, skierowaną do osób pragnących aktywnie spędzać wolny czas.

Na tym obszarze, poza naturalnymi zieleniami i ścieżkami spacerowymi, zlokalizowane są również takie atrakcje jak ogród sensoryczny, outdoorowe siłownie, wybieg dla psów, duży plac zabaw dla dzieci, plac zabaw na linach, rozbudowany skatepark oraz fontanna multimedialna. Projekt parku został opracowany przez gdyńską pracownię Arch Deco i wybrany w konkursie. Plan ten został stworzony po analizie potrzeb mieszkańców miasta. Dodatkowo, Park Centralny jest zgodny z założeniami Strategii Rozwoju Gdyni do 2030 roku – dokumentu określającego długoterminowe cele rozwojowe miasta.