Choinka po świętach – co z nią można zrobić w Gdyni?

Po święcie Trzech Króli większość z nas nie trzymając się tradycji, już powoli ściąga ozdoby choinkowe. Dzieje się tak również dlatego, że z żywej choinki zaczynają opadać igły. Co więc z nią zrobić? Musi być odpowiednio zutylizowana.

Zgodnie ze staropolskim obyczajem, drzewko świąteczne przyozdobione w Wigilię, powinno zdobić dom aż do święta Matki Boskiej Gromnicznej. Jednak co zrobić, jeżeli drzewko sypie się i zwyczajnie szpeci przestrzeń?

Mieszkańcy bloków i budynków wielorodzinnych, są zobowiązani choinki wystawiać przed pergolami śmietnikowymi. Nie mogą one blokować dostępu do reszty przestrzeni. Osoby mieszkające w domach, muszą wystawić drzewka przed posesją, w widocznym miejscu, w dni gdy planowane są wywozy odpadów zielonych. Najlepiej wystawić je jeszcze w dzień poprzedzający, aby mieć pewność, że pracownicy jeżdżący od szóstej rano, z pewnością wywiozą drzewko. Takie akcje są prowadzone w styczniu i w lutym.

Warto pamiętać, aby z drzewka usunąć wszelkie ozdoby, lampki i łańcuchy. Co istotne, gdy choinka była w donicy, wystawić należy ją bez tego dodatku. Zamiast wyrzucać, drzewko można zasadzić w ogrodzie. Często takie przyjmują się i potem cieszą oko długie lata.