45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

W dniach 08-12 grudnia odbędzie się 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku, ze względu na obostrzenia sanitarne i obecność koronawirusa, organizatorzy zdecydowali się przenieść festiwal w całości do sieci. Od lat odbywał się w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Dzięki tej imprezie, co roku miasto stawało się miejscem spotkań branży kinematograficznej. Pojawiali się w nim reżyserzy, aktorzy, producenci, a także krytycy czy goście zagraniczni.

Prawdopodobnie w tym roku widzowie nie będą mieli możliwości obejrzenia filmów w ramach Festiwalu. Udostępnienie ich nie jest możliwe ze względu na umowy, które podpisywane są między producentami, a dystrybutorami. W większości przypadków, dzieło musi najpierw być wyświetlone w kinie. Dopiero później może trafić do widzów festiwalowych. Niestety, ze względu na obostrzenia, kina pozostają zamknięte. Data ich otwarcia nie jest jeszcze znana. Wszystko zależy od tego, jak będzie rozwijała się sytuacja z koronawirusem.

Przypomnijmy, że Festiwal Polskich Filmów Fabularnych ma miejsce od lat 70. W trakcie jego trwania jury przyznaje „Złote lwy”. Nagrodę otrzymuje najlepszy polski film. Wyróżnienie to otrzymały takie dzieła jak „Potop”, „Ziemia Obiecana”, a w ostatnich latach także „Zimna wojna” i „Obywatel Jones”.

Jest to najważniejsza impreza filmowa w kraju.