38. Wielka Piesza Pielgrzymka Gdyńska na Jasną Górę

26 lipca, w środę, z Gdyni wyruszyli pątnicy, rozpoczynając swoje pielgrzymowanie od mszy świętej w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przed nimi kilkanaście dni wędrówki, która ma zakończyć się 12 sierpnia. Wszystko razem pątnicy mają do pokonania dystans 550 kilometrów.

Pielgrzymka z Gdyni na Jasną Górę trwa 18 dni – jak podkreśla ksiądz Krzysztof Czaja, kierownik tego wydarzenia. Nie jest to kwestią sił i zdrowia, ale przede wszystkim czasu, który trzeba poświęcić, aby z życia codziennego wygospodarować te 18 dni. Więc niektórzy pątnicy decydują się towarzyszyć grupie tylko przez 3 dni, inni przez 5 dni, a niektórzy nawet tylko przez jeden dzień.

Ksiądz Czaja podkreśla jednak, że pielgrzymem być można na różne sposoby – nie tylko poprzez fizyczne uczestnictwo w drodze. Wiele osób bowiem bierze udział w pielgrzymce na swój sposób – wracają do swoich codziennych obowiązków i wspierają pątników duchowo. W Gdyni działa kilka tzw. złotych grup, które spotykają się codziennie o 21:00 w miejscowych kościołach. Tam odbywa się apele jasnogórskie – modlitwy łączące ich z bieżącymi pątnikami. Ta forma wsparcia jest bardzo istotna, bowiem każdy może poczuć się pielgrzymem w swoim sercu i duszy, wspomagając pielgrzymkę nie tylko fizycznym udziałem, ale również modlitwą i duchowym wsparciem.