Od 12 do 15 października na obszarze Gdyni oraz wód Zatoki Gdańskiej zgromadzi się przeszło 30 jachtów o niepowtarzalnym charakterze. Jachty te są uczestnikami 15. edycji zlotu o nazwie „Próchno i Rdza”. Co zaczęło się jako nieformalne spotkanie entuzjastów żeglarstwa w 2009 roku, obecnie jest tradycją docenianą przez żeglarzy z całego polskiego sektora morskiego.
Zlot, który odbywa się corocznie od roku 2009, ma na celu przypomnienie o wyjątkowym pięknie żeglowania na łodziach o klasycznych formach. W erze laminatowych jednostek, te stare, które wymagają drogiego utrzymania ze względu na swoje drewniane lub stalowe kadłuby, są powoli zastępowane i sprzedawane przez kluby, które je pierwotnie posiadały. Jednak to właśnie te jachty stworzyły najbardziej chlubne rozdziały w historii polskiego żeglarstwa.
Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, wyjaśnia: „To już kolejny rok, kiedy mamy przyjemność zaprosić wszystkich miłośników pięknych jednostek. Od piątku do niedzieli, mają szansę przyjść, zwiedzić, podziwiać i słuchać melodię szant, a także obserwować paradę tych cudownych jachtów. Od wielu lat spotykamy się w drugi weekend października. To jest czas, gdy te jednostki kończą swój sezon żeglarski, wracają do swoich portów macierzystych i pożegnają się z Gdynią”.
Kapitan Maciej Sodkiewicz ze szkoły żeglarstwa „Sekstant” dodaje: „Po raz piętnasty, odwiedzą nas jachty o duszy, wykonane ze stali i drewna. Przede wszystkim można je podziwiać przy wschodnim falochronie i dowiedzieć się więcej o ich historii. Będzie to również okazja, aby zobaczyć je w pełnej krasie, z pełnymi żaglami. W sobotę o godzinie 13.00 wyruszą na uroczystą paradę i popłyną wzdłuż nadmorskiego bulwaru do Orłowa, a następnie do Sopotu. Tam zawrócą i tą samą drogą wrócą do Gdyni”.