Zielona Transformacja w Gdyni: Jak Osiemnasta Kadencja Samorządu Przekształciła Miasto

Nigdy wcześniej w historii polskiego samorządu kadencja nie była tak długa jak ósma. Jej znakiem rozpoznawczym stała się autentyczna zielona metamorfoza, której efekty będzie można podziwiać przez wiele nadchodzących lat. Świadczą o tym tysiące nowo posadzonych drzew i krzewów, finalizacja prac nad Parkiem Centralnym oraz wzrost wskaźnika zieleni według danych GUS do 7,12%, w porównaniu z poprzednimi 6,61%. Co więcej, lasy zajmują imponujący obszar wynoszący aż 43,9% powierzchni miasta. Te oficjalne statystyki potwierdzają, że Gdynia to miasto zanurzone w zieleni.

Ciekawym pytaniem jest, ile egzemplarzy drzew i krzewów udało się zasadzić na terenie Gdyni w ciągu ostatnich lat? Kolejne pytanie to, jak wygląda proces wzrostu wskaźnika zieleni w mieście? Niewątpliwie interesujące jest również to, ile procent powierzchni Gdyni pokryte jest lasami? Zastanawiamy się też, ile tysięcy roślin ozdabia Park Centralny? W jaki sposób Gdynia realizuje swoją zieloną transformację? Do jakiego stopnia rozwinięte są parki kieszonkowe, liczonymi w tysiącach metrów kwadratowych oraz jak wygląda proces sadzenia drzew w Gdyni?

Lata 2018-2023 przyniosły Gdyni imponujący wzrost zieleni, pochodzącej z licznych nasadzeń drzew i krzewów. W ramach miejskich inwestycji takich jak parki, parki kieszonkowe oraz przyuliczne nasadzenia, miasto rozszerzyło swój zielony krajobraz o 8 000 drzew i aż 320 000 krzewów (łącznie od roku 2014 posadzono ponad 11 300 drzew). Przy prowadzeniu tych inwestycji priorytetem dla Gdyni było zachowanie istniejącej zieleni, minimalizacja ingerencji w niej oraz kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni w celu stworzenia nowoczesnego i przyjaznego mieszkańcom otoczenia.