Na podporach struktury architektonicznej o nazwie Węzeł Pokoju, znajdującej się w Gdyni, można obecnie zauważyć pewne zaskakujące obrazy. Są to reprodukcje jedenastu dzieł sztuki, które zaginęły podczas okrutnych wydarzeń II wojny światowej. Obrazy te są elementem projektu o nazwie „Wystawa się nie odbędzie”, a pochodzą one z gdańskich kolekcji. Całość koncepcji, projektu i efektywnej realizacji jest dziełem zaangażowanego stowarzyszenia Traffic Design.
Murale, które powstały w ramach tego projektu, prezentują nam obrazowo utracone arcydzieła z gdańskich zbiorów sztuki. Autorką tych fascynujących murali jest Renata Maj, absolwentka grafiki Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Maj nie jest nowicjuszem w dziedzinie tworzenia grafik; jest twórcą wielu popularnych szyldów i grafik znajdujących się na terenie Gdyni. Wśród jej dotychczasowych osiągnięć warto wymienić stworzenie identyfikacji wizualnej dla takich miejsc jak Wymiennikownia – młodzieżowe centrum innowacji społecznych i designu, delikatesy Aldek – kultowy sklep spożywczy oraz kawiarnia Kosmos.
Prace nad muralami zostały pomyślnie zrealizowane przez członków stowarzyszenia Traffic Design, zaangażowanych w ten projekt siedmiu wytrwałych osób. Bezpośrednią odpowiedzialność za nadzór merytoryczny i treść prac ponosi Departament Restytucji Dóbr Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pomimo intensywności pracy nad tym projektem, murale będą dostępne do podziwiania jedynie do końca września. Są umieszczone na podporach Węzła Pokoju w Gdyni, oferując przechodniom niecodzienne doświadczenie spotkania z historią sztuki.