Wzrost wyłudzeń kredytów na cudze dane skłonił Ministerstwo Cyfryzacji do wprowadzenia nowej usługi w aplikacji mObywatel 2.0

Obserwując rosnącą liczbę przypadków wyłudzeń kredytów z użyciem cudzych danych, Ministerstwo Cyfryzacji zdecydowało się zareagować. W ramach aplikacji mObywatel 2.0 wprowadzono nową funkcjonalność – „Zastrzeż PESEL”. Dzięki niej użytkownicy mają możliwość zablokowania swojego numeru PESEL, a także anulowania tego zabiegu i jego ponownego uaktywnienia. Proces ten można przeprowadzić samodzielnie również w Urzędzie Miasta Gdyni. Od początku roku, czyli od 1 stycznia, z tej opcji skorzystało już 2 057 mieszkańców.

Celem nowej usługi „Zastrzeż PESEL” jest ochrona przed przestępstwami polegającymi na wykorzystaniu skradzionych danych osobowych. Użytkownik aplikacji mObywatel 2.0 ma teraz możliwość zastrzeżenia swojego numeru PESEL, cofnięcia tego zastrzeżenia – na czas określony lub bezterminowo, a także sprawdzenia, kto oraz w jakim celu weryfikował jego numer PESEL. Istnieje również opcja przejrzenia historii zastrzeżeń.

Zastrzeżenie numeru PESEL jest gwarancją zabezpieczenia przed niechcianym zaciągnięciem kredytu lub dokonaniem zakupu na raty. Po zastrzeżeniu numeru PESEL, nadal można korzystać z wielu usług, takich jak wizyty u lekarza, realizowanie recept, zakup biletów lotniczych czy załatwianie spraw w urzędzie.

Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL jest szczególnie przydatne, kiedy chcemy skorzystać z niego, na przykład podczas starania się o kredyt.