Wydano listę 20 nominacji do 19. wręczenia Literackiej Nagrody "Gdynia"

Wśród zgłoszeń do ostatniej edycji Literackiej Nagrody „Gdynia”, która odbędzie się już po raz 19., znalazło się aż 20 książek. Finaliści, którzy powalczą o nagrodę w czterech kategoriach – esej, poezja, proza i tłumaczenie na język polski – zostaną ogłoszeni 30 sierpnia. Informacje te potwierdził rzecznik Szymon Kloska.

„Książki nominowane do nagrody są zgodne z nieformalnymi zasadami konkursu i często prezentują innowacyjne podejście zarówno pod względem języka, jak i formy. Ustalają one nowe standardy w dziedzinie współczesnej literatury polskiej” – podkreślił Kloska w swoim oświadczeniu.

Również dodał, że wśród nominacji do tegorocznej nagrody znaleźli się zarówno debiutujący pisarze, jak i już uznani twórcy. Zauważył również, że lista dwudziestu finalistów została wyłoniona spośród ponad 700 zgłoszonych książek.

W kategorii eseju, pięć osób konkuruje o Nagrodę Literacką „Gdynia”. Są to: Marta Baron-Milian za „Neofuturzy i futuryści. Kryptohistorie polskiej awangardy”, Marcin Dymiter z „Maszynami do ciszy”, Zuzanna Fruba za „Czmych, czyli na tropach figuranta”, Weronika Murek za „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” oraz Magda Szcześniak z książką „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce”.

W kategorii poezji, która jest kategorią z największą liczbą zgłoszeń co roku, nominacje otrzymały następujące książki: „Ostatni i pierwszy kajman” autorstwa Emilii Konwerskiej, „jest taki konik” Wojciecha Kopcia, „Zeszyt ćwiczeń” napisany przez Joannę Łępicką, „Algorytmy nastawione na lokalne wypadki” Julii Tkacz, a także „Letnisko” Mateusza Żaboklickiego.