Wśród zgłoszeń do ostatniej edycji Literackiej Nagrody „Gdynia”, która odbędzie się już po raz 19., znalazło się aż 20 książek. Finaliści, którzy powalczą o nagrodę w czterech kategoriach – esej, poezja, proza i tłumaczenie na język polski – zostaną ogłoszeni 30 sierpnia. Informacje te potwierdził rzecznik Szymon Kloska.
„Książki nominowane do nagrody są zgodne z nieformalnymi zasadami konkursu i często prezentują innowacyjne podejście zarówno pod względem języka, jak i formy. Ustalają one nowe standardy w dziedzinie współczesnej literatury polskiej” – podkreślił Kloska w swoim oświadczeniu.
Również dodał, że wśród nominacji do tegorocznej nagrody znaleźli się zarówno debiutujący pisarze, jak i już uznani twórcy. Zauważył również, że lista dwudziestu finalistów została wyłoniona spośród ponad 700 zgłoszonych książek.
W kategorii eseju, pięć osób konkuruje o Nagrodę Literacką „Gdynia”. Są to: Marta Baron-Milian za „Neofuturzy i futuryści. Kryptohistorie polskiej awangardy”, Marcin Dymiter z „Maszynami do ciszy”, Zuzanna Fruba za „Czmych, czyli na tropach figuranta”, Weronika Murek za „Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się” oraz Magda Szcześniak z książką „Poruszeni. Awans i emocje w socjalistycznej Polsce”.
W kategorii poezji, która jest kategorią z największą liczbą zgłoszeń co roku, nominacje otrzymały następujące książki: „Ostatni i pierwszy kajman” autorstwa Emilii Konwerskiej, „jest taki konik” Wojciecha Kopcia, „Zeszyt ćwiczeń” napisany przez Joannę Łępicką, „Algorytmy nastawione na lokalne wypadki” Julii Tkacz, a także „Letnisko” Mateusza Żaboklickiego.