Plan na przyszłość miasta, jaki przygotował Komitet Wspólnej Gdańskiej Drogi 2050, zakłada demokratyzację zarządzania miastem, stworzenie dostępnych mieszkań do wynajęcia oraz kształtowanie infrastruktury przyjaznej dla wszystkich uczestników ruchu miejskiego. Ten plan jest ich receptą na wygraną w nadchodzących wyborach samorządowych. Trzon Komitetu stanowią przedstawiciele inicjatywy Polska 2050 pod przewodnictwem Szymona Hołowni, Nowej Lewicy oraz różne grupy społeczne związane z ruchami miejskimi.
Podczas konwencji programowej Komitetu, gdzie omawiane były szczegółowe propozycje zmian, Andrzej Pecka – kandydat na prezydent miasta – zaznaczył konieczność poszerzenia wpływu mieszkańców na kształtowanie miasta i jego dzielnic. Jak mówił, priorytetem jest poprawa funkcjonowania demokracji miejskiej, zwiększenie finansowania rad dzielnicowych oraz umocnienie pozycji radnych, jako pełnoprawnych partnerów w rozmowach z miastem.
Jolanta Banach, reprezentująca Nową Lewicę, podkreśliła natomiast konieczność skupienia uwagi na polityce urbanistycznej, by zapobiec niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się miasta na południe bez odpowiedniej infrastruktury. Zwróciła także uwagę na wyzwania związane z ochroną środowiska i tworzeniem ekologicznego Gdańska. Wśród propozycji znalazło się również stworzenie systemu mieszkań dostępnych dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny, ale jednocześnie nie spełniają kryteriów do uzyskania mieszkania komunalnego. Banach wspomniała również o kluczowej roli publicznych usług społecznych, takich jak żłobki, przedszkola i opieka nad osobami chorymi.