Uniwersytet Morski w Gdyni i Polski Rejestr Statków łączą siły na rzecz zielonej transformacji

Wiatr zmian pomyślnie napędza współpracę między Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Polskim Rejestrem Statków S.A. Współpraca ta została oficjalnie potwierdzona 1 lutego, kiedy obie strony podpisały porozumienie. Oznacza to, że od tego momentu będą one pracować razem na rzecz różnych inicjatyw, w tym zielonej transformacji.

Początek lutego przyniósł nową umowę między Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Polskim Rejestrem Statków S.A, która ma na celu promowanie współpracy w obszarach takich jak branża offshore, technologie morskie, transport – zarówno tradycyjny, jak i transmodalny – oraz działalność portów. Sygnatariuszami porozumienia byli prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni; prof. dr hab. inż. Tomasz Tarasiuk, prorektor ds. współpracy i rozwoju; dr hab. inż. kpt. ż.w. Henryk Śniegocki, prezes PRS S.A.; oraz Jacek Witt, członek zarządu PRS S.A.

Potencjał branży odnawialnych źródeł energii (OZE) jest ogromny. Obecnie zatrudnia ona na całym świecie około 10 milionów osób, w tym 100 tysięcy w Polsce. Do 2030 roku liczba pracowników w tej dziedzinie ma wzrosnąć do 24 milionów, a do 2050 roku – nawet do 50 milionów. Morska energetyka wiatrowa (MEW) jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów OZE, z coraz większym zapotrzebowaniem na specjalistów.

Uniwersytet Morski w Gdyni jest jednym z ośrodków w Polsce, które prowadzą szkolenia dla specjalistów w tej dziedzinie. Uniwersytet prowadzi również projekt budowy Centrum Offshore, które będzie służyć jako miejsce dla nowych obiektów infrastruktury badawczo-technicznej. Nie tylko edukują, ale również aktywnie poszukują przyszłych pracowników wśród uczniów szkół średnich. Stabilność pracy i atrakcyjne wynagrodzenie w tej branży są dla młodych ludzi niezwykle atrakcyjne.