Tradycyjny finał Dni Morza: Święto Marynarki Wojennej w Gdyni

Nadszedł końcowy punkt obchodów Dni Morza w bieżącym roku. Głównym wydarzeniem zamykającym ten cykl jest Święto Marynarki Wojennej, które co roku przypada na ostatnią niedzielę czerwca i jest okraszone mnóstwem pięknych tradycji, ceremonii oraz atrakcji o charakterze marynarsko-wojskowym. W Gdyni uroczystości rozpoczęły się już wczesnym rankiem.

Pamiątkowe Święto Marynarki Wojennej jest nierozłącznym elementem historii Polski i jej obecności na Morzu Bałtyckim. Najbardziej okazałe uroczystości miały miejsce 30 czerwca, w niedzielę. Oficjalny apel z udziałem honorowej asysty wojskowej, świąteczny salut oddany z pokładu „Błyskawicy”, przemarsz wojska i prezentacja musztry paradnej a także piknik marynarski – to wszystko przyciągnęło do centrum miasta tłumy mieszkańców oraz turystów.

Na początku uroczystości na okrętach Marynarki Wojennej podniesiono wielką galę banderową. O godzinie 11.00 celebracje przeniosły się przed pomnik Polski Morskiej, gdzie składane były kwiaty przez delegacje w składzie m.in. przedstawicieli władz państwowych i samorządowych. Miasto Gdynia reprezentowali Tomasz Augustyniak, pełniący funkcję wiceprezydenta oraz Tadeusz Szemiot, przewodniczący Rady Miasta Gdyni.

Następnie obchody kontynuowano na nabrzeżu Pomorskim, przed okrętem-muzeum ORP „Błyskawica”. Tam odbył się oficjalny apel, uświetniony okolicznościowymi przemówieniami i życzeniami. Dodatkowo wydarzenie umilono za pomocą 21 armatnich strzałów salutu świątecznego z pokładu ORP „Błyskawica” oraz defiladą z wojskową asystą honorową.