Świętowanie Święta Wojska Polskiego w Gdyni

15 sierpnia to szczególna data, upamiętniająca Bitwę Warszawską z 1920 roku, nazywaną także Cudem nad Wisłą. Dzień ten jest obchodzony jako Święto Wojska Polskiego, które jest celebrowane różnorodnymi wydarzeniami na terenie całego kraju, a Gdynia nie stanowi tutaj wyjątku. Wydarzenia te będą obejmować uroczysty apel oraz specjalny salut armatni. 15 sierpnia o 12.21 zostanie oddanych 21 strzałów z pokładu okrętu ORP „Błyskawica”. Próbny salut zaplanowany jest na dzień wcześniejszy, tj. 14 sierpnia, między godziną 9:00 a 13:00.

Pamiętnej bitwie z 1920 roku przyznaje się kluczową rolę w utrzymaniu niepodległości Polski, dlatego też wydarzenie to jest tak hucznie świętowane przez cały kraj. Gdynia jako miasto silnie związane z morzem i siedziba dowództwa Marynarki Wojennej, szczególnie podkreśla znaczenie tego święta.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Gdyni rozpoczną się we wtorek, 15 sierpnia o godzinie 8:00 od podniesienia wielkiej gali branderowej na okrętach Marynarki Wojennej. Następnie o 9:00 na cmentarzu Marynarki Wojennej odbędzie się modlitwa ekumeniczna, po której zostaną złożone wiązanki kwiatów przy Kwaterze Pamięci.

O godzinie 9:30 w kościele Garnizonowym Marynarki Wojennej przy ulicy Śmidowicza 47 planowana jest uroczysta msza święta.

Kolejne punkty programu zaplanowane są przed pomnikiem Polski Morskiej na skwerze Kościuszki, gdzie o godzinie 12:00 rozpocznie się apel z okazji Święta Wojska Polskiego. Wziąć w nim mają udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wojska oraz mieszkańcy. Podczas ceremonii zostanie odegrany hymn narodowy i będzie miało miejsce wciągnięcie flagi państwowej na maszt. Po przemówieniach i apelu pamięci uczestnicy złożą wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem, a na zakończenie odbędzie się defilada.

Tego dnia tradycyjnie przewidziano również świąteczny salut armatni, co jest jednym z głównych punktów programu obchodów w Gdyni. O godzinie 12:21 z pokładu ORP „Błyskawica” zostanie oddanych 21 wystrzałów. Próba salutu planowana jest już na poniedziałek, 14 sierpnia między godzinami 9:00 a 13:00 i ma składać się z sześciu wystrzałów.