Spilno Gdynia: centrum wsparcia i integracji obchodzi pierwsze urodziny

Rok działalności za nami. W tym czasie Spilno Gdynia, unikalne centrum wsparcia i integracji z siedzibą w Gdyni, cieszyło się dużym zainteresowaniem. Przez 12 miesięcy placówkę odwiedziło aż 13000 osób – dzieci, młodzież oraz dorosłych. Tę wyjątkową instytucję, korzystającą z finansowania UNICEF, odwiedzały osoby w różnym wieku, szukające pomocy i wsparcia.

Pierwszy dzień wiosny był okazją do świętowania pierwszych urodzin Spilno Gdynia. Tego dnia do placówki przy ulicy Starowiejskiej 25 przybyli goście i przyjaciele centrum, którzy od początku jego istnienia wspierali to miejsce. Wśród nich znalazły się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 26 z doświadczeniem uchodźczym. Dla najmłodszych gości warsztaty prowadziły Magdalena Turkiewicz oraz Iryna Cherpak z Gdyńskiego Zespołu Wsparcia dla Oświaty. Obchody urodzinowe były pełne radości i niespodzianek – na uczestników czekał tort, prezenty oraz niecodzienny prezent od uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego – projekt muralu, który wkrótce zostanie namalowany na ścianie sali konferencyjnej. Nie zabrakło również słodkiego gestu od Bosko Gdynia, które obdarowało uczestników lodami.

Minął rok od otwarcia Spilno Gdynia, które rozpoczęło działalność pierwszego dnia wiosny, przy ulicy Starowiejskiej 25 w centrum Gdyni. Wielu miało nadzieję, że za chwilę konflikt zakończy się i tysiące uchodźców będą mogli wrócić do swoich domów. Niestety, rzeczywistość okazała się inna. Wojna nadal trwa, a osoby, które z różnych powodów znalazły się w naszym mieście, szybko stają się pełnoprawnymi mieszkańcami Gdyni.

Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia przypomniał o unikalnym charakterze miasta: „Gdynia, miasto z morza i marzeń zawsze przyciągało ludzi otwartych, ciekawych świata”. Dodał również, że Spilno Gdynia jest miejscem bezpiecznym, gdzie może przyjść każdy, niezależnie od wieku czy pochodzenia. Każdy, kto zmaga się z jakimkolwiek problemem, może liczyć na wsparcie.