Rozwój Portu Czystej Energii w Gdańsku: Wizja lokalnej przyszłości energetycznej

Na terenie budowy Portu Czystej Energii w Gdańsku, codziennie występuje burza aktywności. Do 350 specjalistów z różnych dziedzin angażuje swoje umiejętności, aby przekształcić plany projektowe w rzeczywistość. Efekty ich pracy są coraz bardziej widoczne, gdy obserwuje się rosnącą strukturę spalarni odpadów i elektrociepłowni, jadąc obwodnicą od strony Szadółek. Zdecydowaliśmy się przyjrzeć bliżej postępom w osiąganiu celów tej znaczącej inwestycji w regionie Trójmiasta. Jednym z pytań na które poszukujemy odpowiedzi jest to, czy uruchomienie spalarni pomoże zmniejszyć nieprzyjemne zapachy emanujące z Zakładu Utylizacyjnego – na to pytanie tylko czas może odpowiedzieć.

Imponujący obiekt o wysokości 60 m, z kontrastową czarno-białą elewacją, którego można dostrzec z obwodnicy, to właśnie wciąż rozwijająca się spalarnia odpadów – Port Czystej Energii w Gdańsku.

Co więcej, ta nowoczesna infrastruktura będzie służyła nie tylko jako spalarnia odpadów, ale również i przede wszystkim jako elektrociepłownia. Odpady staną się paliwem dla tego ambitnego przedsięwzięcia energetycznego. Budowa instalacji jest na ukończeniu, więc postanowiliśmy przeprowadzić inspekcję terenu z kamerą.

Nasze zwiedzanie placu budowy Portu Czystej Energii rozpoczęliśmy od miejsca, gdzie podróż odpadów ma swój początek – punktu, do którego podjeżdżać będą ciężarówki przewożące odpady.