Rozbudowa Sądu Rejonowego w Gdyni pod kierownictwem Pracowni Architektonicznej AA

Przy pl. Konstytucji 5 w Gdyni znajduje się jeden z najbardziej charakterystycznych budynków tego miasta – Sąd Rejonowy. Ten gmach, reprezentujący styl umiarkowanego funkcjonalizmu, obecnie przechodzi przez proces rozbudowy, który jest prowadzony w duchu charakterystycznym dla gdyńskiego modernizmu. Końcowe prace budowlane są zaplanowane na za trzy lata, a ich realizacją zajmuje się firma budowlana Warbud SA. Za całokształt projektu odpowiada Pracownia Architektoniczna AA.

Siedziba Sądu Rejonowego w Gdyni przy pl. Konstytucji 5 to zabytkowy obiekt, który powstał w 1936 roku. Charakteryzuje go modernistyczny styl i umiarkowany funkcjonalizm, co czyni go unikalnym wśród publicznych budynków Gdyni. Budynek ten usytuowany jest naprzeciwko Dworca Głównego PKP i swoją zaokrągloną formą przyciąga spojrzenia przechodniów. W związku z rosnącymi potrzebami sądu podjęto decyzję o rozbudowie tej nieruchomości. Projekt rozbudowy został przygotowany przez gdańską Pracownię Architektoniczną AA, a wykonawcą jest firma Warbud S.A. Podpisanie umowy o realizację drugiego etapu prac miało miejsce w grudniu, a sama inwestycja będzie trwała 36 miesięcy i obejmie realizację budynku „pod klucz”.

Aktualnie prowadzona inwestycja to kolejny etap rozbudowy mającej na celu przystosowanie istniejącego kompleksu do aktualnych potrzeb sądu i wymogów budowlanych. Dotychczas kompleks składał się z dwóch oddzielnych obiektów: Budynku A znajdującego się przy pl. Konstytucji 5 i ul. Jana z Kolna 57 oraz Budynku B przy ul. Jana z Kolna 55. Obie te nieruchomości pochodzą z drugiej połowy lat 30. XX w.