Rok 2024: wybory samorządowe, rady dzielnic i nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego

W roku 2024 odbyły się i jeszcze odbędą się różne wybory. Już za nami głosowanie w wyborach samorządowych oraz podczas wyborów rad dzielnic. Nadchodzi jednak kolejne ważne głosowanie – tym razem wybieramy naszych reprezentantów do Parlamentu Europejskiego.

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowane są na niedzielę, 9 czerwca. Lokale wyborcze zostaną otwarte od godziny 7:00 rano i będą dostępne do godziny 21:00. Każdy obywatel, który do dnia wyborów skończył 18 lat, ma prawo oddać swój głos. Istnieje również możliwość głosowania za granicą, pod warunkiem spełnienia określonych przepisów.

W trakcie tego głosowania wyłonimy łącznie 53 europarlamentarzystów reprezentujących Polskę. System wyborczy, jaki obowiązuje w Unii Europejskiej jest systemem proporcjonalnym. Oznacza to, że liczba mandatów przydzielana jest poszczególnym partiom na podstawie zebranych przez nie głosów. W Polsce wprowadziliśmy bezpośredni i proporcjonalny system wyborczy do Parlamentu Europejskiego. Najwięcej głosów na danej liście wyborczej oznacza pierwszeństwo w podziale mandatów.