Rekonsekracja Bazyliki Morskiej w Gdyni – setna rocznica dedykacji świątyni i poświęcenie nowego ołtarza

Gdyńska Bazylika Morska, położona przy ulicy Świętojańskiej, zostanie ponownie uświęcona. Zgodnie z planem, ceremonia ta ma miejsce 4 maja w południe, co dokładnie przypada na 100 lat i jeden dzień od momentu pierwotnego konsekracji tego miejsca kultu. Planowane wydarzenie będzie miało także nadzwyczajny charakter, bowiem zostanie z nim złączone uroczyste poświęcenie nowego ołtarza bazyliki.

Ksiądz Edmund Skalski, proboszcz Bazyliki Morskiej w Gdyni, podkreśla powody dla których zdecydowano się na rekonsekrację. Jak tłumaczy, decyzja ta jest wynikiem niezwykle skomplikowanych okoliczności, w których znalazła się świątynia podczas drugiej wojny światowej.

Wyjaśniając szczegółowo, ksiądz Skalski mówił o tragicznym losie kościoła w czasie wojny: „To były czasy, gdy kościół stał się miejscem spotkań żandarmerii i wojska SS. Do kościoła przybywali również ci, którzy skierowani byli na śmierć. W piwnicach kościoła uwięziono wielu ludzi, którzy byli tam torturowani. Rozważane decyzje miały miejsce właśnie w tym kościele. To tutaj SS strzegło swoich interesów”.

Warto pamiętać, że kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jest drugą najstarszą świątynią w Gdyni. Pięć lat temu, jego status został podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.