Przywrócenie połączeń komunikacji miejskiej w Gdyni po tymczasowym zawieszeniu z powodu ograniczenia dochodów samorządów

Na początku 2023 roku, miasto Gdynia zmuszone było do tymczasowego zawieszenia niektórych połączeń komunikacji miejskiej. Powodem były drastyczne zmiany podatkowe, które wpłynęły na ograniczenie dochodów samorządów, wynikające z wprowadzenia Polskiego Ładu. Jednakże, w wyniku konferencji prasowej z 26 stycznia 2024 roku, Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni wraz z Magdaleną Czarzyńską-Jachim, prezydentką Sopotu, ogłosili, że zawieszone połączenia zostaną przywrócone od 12 lutego tego samego roku.

Ze względu na powyższe cięcia finansowe oraz większą centralizację decyzji i inflację spowodowaną Polskim Ładem, styczeń był ostatnim miesiącem działania ograniczonej komunikacji miejskiej w Gdyni. Po zakończeniu ferii szkolnych i powrocie uczniów do nauki, linie komunikacyjne zawieszone rok wcześniej zostaną ponownie uruchomione.

Podczas konferencji prasowej prezydent Szczurek wyraził swoją radość z powodu przywrócenia połączeń, mówiąc: „Po bardzo trudnym okresie, gdy polskie samorządy, w tym także Gdynia, musiały poradzić sobie z drastycznym ograniczeniem dochodów, jesteśmy dumni, że możemy ogłosić przywrócenie wszystkich zawieszonych linii komunikacyjnych zaraz po feriach szkolnych. Wszystko zostanie przywrócone do stanu sprzed 2023 roku, a dodatkowo wprowadzimy nowe połączenia komunikacji miejskiej. Rozwój komunikacji miejskiej, dodawanie nowych tras i częstotliwości połączeń oraz nowoczesny tabor to fundamenty funkcjonowania nowoczesnego miasta, jakim jest Gdynia. Mamy ambitne plany na przyszłość dotyczące uruchamiania kolejnych linii komunikacyjnych”.