Przewoźnik z Pomorza przyłapany na nielegalnym transporcie odpadów. Grozi mu kara nawet do miliona złotych

Ruchem na drogach Pomorza rządzą obecnie kontrole drogowe przeprowadzane przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Gdańsku. W wyniku ich działań, udało się wykryć nielegalną działalność jednego z przewoźników, który transportował odpady plastikowe bez koniecznych do tego pozwoleń. Jak donosi „Dziennik Bałtycki”, Radosław Rzepecki z gdańskiego oddziału WIOŚ informuje, że naruszenie to może pociągnąć za sobą surową karę finansową – aż do miliona złotych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Radosława Rzepeckiego, zastępcę Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, od początku 2024 roku na terenie Pomorza przebiega seria kontroli drogowych. W jej ramach inspektorzy z WIOŚ w Gdańsku oraz Delegatury w Słupsku dokonali przeglądu łącznie 27 pojazdów poruszających się na terenie kraju, w tym sześciu przewożących odpady.

Kontrole wymienionych transportów odbywały się przy współpracy z funkcjonariuszami Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego oraz Krajowej Administracji Skarbowej. 7 lutego 2024 roku inspektorzy Działu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Delegatury w Słupsku oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku przeprowadzili kolejne działania kontrolne. W ich wyniku ujawniono pojazd, który naruszył obowiązujące przepisy.

Radosław Rzepecki wyjaśnia, że chodzi o transport odpadów bez koniecznego wpisu do Bazy Danych Odpadowych (BDO). Przewoźnik odpowiedzialny za transport tworzyw sztucznych nie posiadał obowiązkowego wpisu dla tego rodzaju odpadów w sekcji 7 BDO.