Promocja na pierwszy stopień oficerski dla absolwentów Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Akademicy z Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte zaszczytne otrzymali awans na pierwszy stopień oficerski. Tradycyjnie, okolicznościowa ceremonia odbyła się na Skwerze Kościuszki w Gdyni, a dokładniej na pokładzie historycznego okrętu-muzeum ORP Błyskawica. Do tego doniosłego momentu doszło 1 lipca 2023 roku. Przełomowe wydarzenie poprzedziło wręczanie dyplomów ukończenia studiów drugiego stopnia i patentów oficerskich, które miało miejsce dzień wcześniej.

Uroczystość rozpoczęła się symbolicznym podniesieniem flagi państwowej i wykonaniem hymnu narodowego. Oprawę muzyczną, która dodawała ceremonii wyjątkowej atmosfery, zapewniała Orkiestra Marynarki Wojennej ze Świnoujścia. Wydarzenie było niezwykle uroczyste ze względu na obecność wielu znaczących postaci – przedstawicieli władz, ministerstwa spraw wewnętrznych, instytucji państwowych (w tym służb mundurowych), kadry dowódczej polskiej Marynarki Wojennej i przedstawicieli środowisk kombatanckich. Ponadto, ceremonię obserwowały pododdziały jednostek morskiego rodzaju sił zbrojnych oraz rodziny nowo promowanych oficerów.

Wydarzenia dopełnił prezydent RP, Andrzej Duda, który osobiście zwrócił się do absolwentów. To stanowiło dla nich nie tylko wyraz uznania, ale i motywację do dalszego kształcenia się i służby dla ojczyzny.