Poznaj Prezydenta Gdyni!

Gdynia coraz bardziej rozrasta się. Powstają nowe inwestycje, miasto pięknie, a ludzie coraz chętniej wybierają to miejsce na wakacje czy kilkudniowy wypad.

Osobą, która bez wątpienia ma w tym swój udział jest Prezydent Gdyni. Kto nim jest? Jaka jest jego historia? Jaki wpływ miał na miasto i jego obecny wygląd?

Na te pytania i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym właśnie wpisie!

Przedstawiamy Wam Wojciecha Szczurka, Prezydenta Miasta Gdynia.

Urodził się 1 grudnia 1963 roku w Gdyni. Właściwie całe swoje dzieciństwo i młodość związał z tym miastem. Uczęszczał tam zarówno do szkoły podstawowej, jak i liceum. Dopiero studia zdecydował się ukończyć w niedalekim Gdańsku. Studiował na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Prawa i Administracji. Udało mu się uzyskać tam tytuł doktorski.

Swoją działalność rozpoczął w 1990 roku. Od 1991, przez siedem lat, do 1998 roku, pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni. Miał także okazję być radnym w Sejmiku Samorządowym Województwa Gdańskiego. Dokładnie 28 października 1998 roku, został wybrany przez Radę Miasta na Prezydenta Gdyni. Od tego czasu nieprzerwanie pełni te funkcję. Wygrał w pierwszych bezpośrednich wyborach samorządowych w 2002 roku, a później pokonywał przeciwników także w 2006, 2010, 2014, 2018 roku. Za każdym razem wygrywał w pierwszej turze, większością głosów. Obecna kadencja Wojciecha Szczurka, ma skończyć się w 2023 roku.

W tym roku Prezydent Miasta Gdyni odebrał prestiżową nagrodę „Perły Samorządu”. To właśnie Wojciech Szczurek został uznany przez kapitułę najlepszym włodarzem w kategorii miast powyżej 100 tys.

W swojej biografii może pochwalić się współorganizowaniem na trenie Gdyni Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Był także doradcą do spraw samorządu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Poza tym działał także na rzecz utworzenia autostrady A1.

Za swoją pracę otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, wśród nich między innymi Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, tytuł „Europejczyka Roku 2010”, a także Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice”, przyznawany przez Stolicę Apostolską.

Bez wątpienia Prezydent Miasta Gdynia, Wojciech Szczurek, jest postacią, która miała ogromny wpływ na rozwój miasta i jego okolic.