Port Wojenny w Gdynii: dwa okręty włoskiej Marynarki Wojennej

24 lipca, na terenie Portu Wojennego w Gdynii, nad basenem IX miała miejsce niecodzienna sytuacja – po raz pierwszy w annałach historii, dwa okręty należące do włoskiej Marynarki Wojennej – Marina Militare, zacumowały jednocześnie.

Pierwsza jednostka marynarki włoskiej, która przekroczyła progi wejściowe Portu Gdynia, była niszczycielem o nazwie Caio Duilio (D 554), należącym do typu Orizzonte. Kolejnym okrętem, choć mniej imponującym rozmiarami, który wpłynął do portu kilka godzin później, była fregata Antonio Marceglia (F 597) z typu FREMM.

Obie jednostki nie były obce portowi w Gdyni – miały już okazję go odwiedzić. Dla niszczyciela był to już trzeci pobyt w ciągu niespełna dwóch miesięcy od pierwszej wizyty, która miała miejsce 20 maja. Fregata natomiast po raz pierwszy zacumowała na terenie Portu Wojennego. Wcześniej można było ją oglądać przy Nabrzeżu Francuskim podczas swojej ostatniej wizyty w Gdyni, której data to 4 czerwca 2021 roku. Było to również pierwsze spotkanie jednostki tego typu z polskim portem.