Pierwsza międzywojenna edycja Święta Morza i jego współczesna kontynuacja

Blisko dziewięć dekad temu, w 1932 roku, Gdynia po raz pierwszy gościła entuzjastów morskiego życia – marynarzy, portowców, żeglarzy, rybaków, stoczniowców oraz innych, którzy z pasją związali swoje życie z morzem. Wszyscy oni zgromadzili się na święcie dedykowanym właśnie im. Wydarzenie to odniosło spektakularny sukces, przyciągając do miasta około 100 tysięcy ludzi z różnych zakątków Polski.

Obecnie rola organizatora tej znakomitej imprezy spoczywa na barkach Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Kulminacyjnym punktem Święta Morza jest Dzień Marynarki Wojennej. Joanna Zielińska, mająca status radnej miasta Gdynia, zapowiada na niedzielę 30 czerwca piknik organizowany przez marynarkę oraz możliwość zwiedzania okrętów. Niewątpliwie emocjonującym momentem będzie również moment oddania świątecznego salutu armatniego.

„Dar Młodzieży”, jeden z najbardziej rozpoznawalnych żaglowców w kraju, cumuje przy Nabrzeżu Pomorskim, w pobliżu Akwarium Gdyńskiego. Studenci i pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni serdecznie zachęcają do zwiedzania pokładu tej imponującej jednostki. Dodatkowo, zapraszają na seanse odbywające się w Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego – każda prezentacja rozpoczyna się co pół godziny.

W zatoce rozgrywane są emocjonujące regaty o Puchar Marynarki Wojennej. Miłośnicy morskiego klimatu mogą także odwiedzić jarmark morski na Skwerze Kościuszki oraz spróbować swoich sił w pływaniu na deskach SUP w Orłowie.

Już w najbliższy piątek nastąpi otwarcie 25. edycji Gdynia Sailing Days, jednej z najważniejszych imprez regatowych w północnej części kontynentu europejskiego. Gdynia na kilka dni stanie się żeglarskim centrum Europy, przyciągając blisko 1000 zawodników i zawodniczek z całego świata.