Pamięć o Polskim Państwie Podziemnym: 85. rocznica utworzenia tajnych struktur państwa upamiętniona w Gdyni

Aktywne działanie Polskiego Państwa Podziemnego podczas II Wojny Światowej, zmagającego się przeciwko okupantom, prowadzącego skomplikowaną działalność wywiadowczą i informacyjną, jest ponadczasowym symbolem odwagi narodu. 27 września przypada 85. rocznica powstania tych działań podziemnej konspiracji, które zyskały miejsce w historii jako bastiony polskiego ducha niepodległościowego. W celu uczczenia tej znaczącej rocznicy, Gdynia organizuje oficjalne uroczystości upamiętniające ten moment.

Polskie Państwo Podziemne, które działało na obszarach Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy i Związek Radziecki, wyłoniło się pod koniec września 1939 roku. Wówczas to, w obleganej Warszawie, przystąpiono do tworzenia sekretnej organizacji wojskowo-cywilnej, znanej jako Służba Zwycięstwu Polski. Ten moment historyczny datowany jest na 27 września. Organizacja ta ewoluowała stopniowo, przekształcając się w Związek Walki Zbrojnej, a później Armię Krajową. Ta niezłomna grupa konspiratorów stawiała sobie za cel odzyskanie niepodległości Polski, a także ambitnie dążyła do przygotowania i przeprowadzenia powstania, które przyniosłoby zwycięstwo.

W związku z 85. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego, 27 września Gdynia zorganizuje ceremonię upamiętniającą to doniosłe wydarzenie. O godz. 10:00 na skwerze Kościuszki, przed pomnikiem Armii Krajowej, odbędą się oficjalne obchody rocznicowe. Wydarzenie zgromadzi czołowych samorządowców, delegatów Marynarki Wojennej, członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, nauczycieli i uczniów gdyńskich szkół, a także mieszkańców miasta.

Zaczną się one od wspólnego wykonania hymnu narodowego. Następnie odbędą się okolicznościowe przemówienia i zbiorowa modlitwa. W hołdzie bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego uczestnicy uroczystości złożą wieńce i bukiety kwiatów przed pomnikiem.