ORP Gen.T. Kościuszko wypłynął z Portu Wojennego Gdynia!

Kiedy prezydent Andrzej Duda podpisał w grudniu 2023 roku dokument o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego do udziału w działaniach NATO, wszyscy zastanawiali się, kiedy ORP Kościuszko wypłynie z portu w Gdyni. Stało się to dopiero w połowie stycznia 2023. Do kiedy będzie w użyciu?

Zgodnie z podpisanymi dokumentami państwowymi, ORP Gen.T. Kościuszko będzie działał na wodach europejskich mórz od połowy stycznia do 30 czerwca 2023. Został on włączony w skład Stałego Zespołu Morskiego NATO (SNMG1). Będzie pływał na morzu Bałtyckim, morzu Północnym, morzu Śródziemnym oraz we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego.

Polski Kontyngent Wojskowy liczy 230 żołnierzy oraz pracowników, którzy czynnie odbywają służbę na Okęcie ORP Gen.T. Kościuszko. Przed wypłynięciem fregaty, odbyło się oficjalne i uroczyste pożegnanie. Przyszli zarówno wyższej rangi oficjele wojskowi jak i rodziny żołnierzy i mieszkańcy Gdyni. Nie brakowało również pasjonatów marynarki wojennej, którzy z błyskiem w oku obserwowali wspaniale prezentujący się ORP Gen.T. Kościuszko.