Odłów 80 dzików w Gdyni celem ochrony przed wirusem ASF

Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał 7 maja nowe rozporządzenie. Jego celem jest systematyczne oraz humanitarne usypianie dzików z terenu miasta Gdyni, aby ograniczyć populację tych zwierząt. Przede wszystkim jednak, ma na celu minimalizowanie ryzyka transmisji wirusa ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Ten proces ma być realizowany bez niepotrzebnego stresu i bólu dla dzików.

Zjawisko rozprzestrzeniania się wirusa ASF wśród dzików z Gdyni zostało zidentyfikowane kilka tygodni temu. Właśnie to stało się impulsem do podjęcia decyzji przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Zwrócił się on do prezydenta miasta Gdyni, Aleksandry Kosiorek, z prośbą o realizację tego zadania. Prezydent odpowiedziała: „Z trudem, ale przyjmuję ten obowiązek prawny do realizacji”. Dzikom będzie zapewnione humanitarne usypianie za pomocą środków farmakologicznych.

Aleksandra Kosiorek podkreśliła również, jak duże cierpienie przynosi dzikom zarażenie wirusem ASF. Rozprzestrzenianie tej choroby stanowi poważne zagrożenie dla hodowli świń, a także pociąga za sobą znaczne konsekwencje ekonomiczne. Z tego powodu prezydent Gdyni podjęła decyzję o przekazaniu środków z rezerwy budżetowej na realizację obowiązku odłowu dzików.