Od marzeń o lataniu do służby na morzu: Zaszczytna nagroda dla rektora-komendanta uczelni marynarki wojennej

Kadm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, to człowiek, który od 41 lat oddaje się służbie w marynarce wojennej. Niegdyś młodzieniec, który marzył o pilotowaniu odrzutowca, teraz pełni funkcję rektora-komendanta w prestiżowej uczelni, szkolącej oficerów z wielu krajów. Ten rozwijający się instytut doceniony został przez redakcję „Polski Zbrojnej”, która przyznała Szubrychtowi tegoroczną nagrodę Buzdygan.

Tomasz Szubrycht dorastał w otoczeniu wojska, z rodziną o silnych tradycjach militarnych. Ojciec był oficerem pułku lotnictwa myśliwskiego stacjonującego na Babich Dołach, gdzie pracowała również jego matka. To właśnie te rodzinne koneksje zainspirowały młodego Tomka do marzeń o sterowaniu bojowym odrzutowcem – jak wspomina w wywiadzie z „Polsko Zbrojna”.

Przeznaczenie jednak miało inne plany dla Szubrychta. Ze względu na zbyt długą budowę kręgosłupa, kariera pilota była dla niego poza zasięgiem – katapultowanie mogłoby skończyć się dla niego tragicznie, potencjalnie kosztować życie lub prowadzić do niepełnosprawności. Dlatego też zdecydował się podążać za swoim kolejnym marzeniem i wybrał drogę marynarza.