Nowy system kaucyjny w Polsce: Kaucja za butelki i puszki od października!

W Polsce zbliżają się znaczące zmiany dotyczące gospodarki odpadami, które będą miały wpływ na sposób postępowania z plastikowymi i szklanymi butelkami oraz puszkami po napojach. Od października tego roku wprowadzony zostanie nowy system kaucyjny, który ma na celu zwiększenie ilości opakowań poddawanych recyklingowi. Klienci będą płacić dodatkową opłatę kaucyjną przy zakupie, którą będą mogli odzyskać, zwracając opakowania do wyznaczonych punktów zbiórki.

Jakie opakowania obejmie system kaucyjny?

Nowy system kaucyjny ma na celu ujednolicenie zasad zwrotu opakowań i jest jednym z kluczowych kroków w kierunku zrównoważonej gospodarki odpadami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska będzie nadzorować wdrożenie tego systemu, a jego obowiązywanie rozpocznie się od 1 października. System obejmie różne rodzaje opakowań, a jego głównym celem jest zmniejszenie ilości odpadów trafiających na wysypiska.

W pierwszej fazie, na sklepowych półkach znajdą się zarówno nowe opakowania oznaczone symbolem kaucji, jak i te, które jeszcze nie są objęte systemem. Będziemy płacić kaucję za:

  • plastikowe butelki do 3 litrów,
  • puszki aluminiowe do 1 litra,
  • szklane butelki zwrotne do 1,5 litra.

Zasady funkcjonowania systemu kaucyjnego

System kaucyjny ma na celu zachęcenie konsumentów do bardziej odpowiedzialnego postępowania z odpadami. Kaucja wyniesie 50 groszy dla opakowań plastikowych i puszek, a 1 zł dla butelek szklanych wielokrotnego użytku. Przy zakupie napoju w opakowaniu objętym systemem, kaucja zostanie doliczona do ceny produktu. Zwrot kaucji nastąpi przy oddaniu opakowania w wyznaczonych miejscach, bez konieczności okazania paragonu.

Obowiązek przyjmowania opakowań objętych systemem dotyczyć będzie sklepów o powierzchni przekraczającej 200 m². Inne punkty sprzedaży będą mogły dobrowolnie uczestniczyć w systemie, tworząc dodatkowe miejsca zbiórki.

Rola operatorów w nowym systemie

Obsługą systemu kaucyjnego nie będą zajmować się samorządy lokalne, ale specjalnie wyznaczone firmy, którym Ministerstwo Klimatu i Środowiska przydzieliło odpowiednie zezwolenia. Wśród operatorów znajdą się takie podmioty jak Zwrotka, Polka, OK Operator Kaucyjny, Eko-Operator, Reselekt, Kaucja i Polski System Kaucyjny. Finansowanie systemu będzie pochodzić z niewykorzystanych kaucji oraz ze sprzedaży materiałów poddanych recyklingowi.

Nowy system kaucyjny jest krokiem w stronę bardziej ekologicznej przyszłości. Oczekuje się, że wprowadzenie takich rozwiązań przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej wśród konsumentów oraz znacząco zmniejszy ilość odpadów, które nie trafiają do recyklingu.