Nowy Model Utrzymania Dróg i Nowe Pojazdy w Gdyni

Od końca listopada 2020 roku, Gdynia zaczęła korzystać z nowoczesnego systemu utrzymania dróg zarówno letniego, jak i zimowego. Dział LIZUD, odpowiedzialny za ten nowy model, od tamtego czasu nieustannie się rozwija. Ostatnio, Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni dokonał zakupu nowych pojazdów, które mają na celu utrzymanie czystości miasta przez cały rok.

Jak podkreśla Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni ds. Rozwoju, dział LIZUD nie tylko wprowadził nowy model utrzymania dróg, lecz również w 2022 roku oddano do użytku drugą bazę techniczną. Wspomniał także, że obie bazy – południowa i północna – pracują nieprzerwanie przez całą dobę, zajmując się utrzymaniem aż 118,5 km dróg w Gdyni. W każdej z baz znajduje się profesjonalna kadra oraz specjalistyczne pojazdy wyposażone we wszelkie niezbędne sprzęty do wykonania tych działań.

Dział LIZUD niedawno wzbogacił swoje zaplecze o cztery nowe pojazdy. Wśród nich znalazły się dwa ciągniki rolnicze marki Farmtrac (model: 6100 DTV PWR) wyposażone w specjalistyczne urządzenia do utrzymania dróg zarówno latem, jak i zimą. Co ciekawe, ciągniki te mogą być również wykorzystywane do innych zadań komunalnych lub transportowych po demontażu specjalistycznej zabudowy.

Każdy z ciągników został dodatkowo wyposażony w osprzęt, który umożliwia przeprowadzanie różnego rodzaju prac. Do dyspozycji są takie urządzenia jak: ciągnięta zamiatarka, szczotka do chwastów, pług odśnieżny, posypywarka soli i piasku oraz ładowacz czołowy z łyżką wysokiego załadunku i paleciakiem.