Na jakie sygnały zwrócić uwagę, by wiedzieć, kiedy pora wymienić stary zestaw opon zimowych?

Jesienne obawy wielu kierowców dotyczą przede wszystkim ewentualnej konieczności wymiany zużytych opon zimowych na nowe. Stoi przed nimi pytanie – czy ich obecne „zimówki” są jeszcze w stanie sprostać wyzwaniom kolejnego sezonu? Czy niestety nadszedł czas na inwestycję w nowy komplet opon? Wskazujemy, na co zwracać uwagę, by zdecydować, czy opony powinny trafić… do kosza.

Oczywiście, dla każdego kierowcy znane jest to, że nowe opony od cenionych na rynku producentów wiążą się z niebagatelnym wydatkiem. Jednak jak wszyscy zdajemy sobie sprawę, oszczędzanie na bezpieczeństwie nie jest mądre. Ważne jest też, aby nie nadużywać swojego zaufania do zużytych opon przez kolejne sezony, bowiem może to skutkować tragicznymi konsekwencjami. Kiedy więc powinniśmy pożegnać się z naszymi starymi oponami?

Niestety, nie ma prostego sposobu na określenie, jak długa jest żywotność opon. Zdaniem specjalistów maksymalny okres użytkowania opon oraz najdłuższy możliwy przebieg zależny jest od kilku czynników. Wśród nich znajdują się:

– wiek opony, który wiąże się bezpośrednio z pytaniem o to, przez ile lat można korzystać z danej opony,
– rozmiar opony,
– specyfika konkretnej serii, szczególnie jej odporność na ścieranie,
– prawidłowe dopasowanie opon do pory roku i rodzaju nawierzchni, co oznacza ich używanie zgodnie z przeznaczeniem,
– utrzymanie właściwego ciśnienia w oponach, zgodnie z rekomendacjami producenta pojazdu,