Młodzi żeglarze z 22 krajów walczą o medale na Zatoce Gdańskiej

Początek tygodnia na Zatoce Gdańskiej zapowiadał emocje na miarę mistrzostw Europy dla juniorów w żeglarstwie. W tej rywalizacji udział wzięło łącznie aż 208 zespołów z 22 różnych państw. Załogi te rywalizowały w ramach zawodów w klasach 470 i 420, stanowiących jedną z atrakcji tegorocznej, czyli dwudziestej czwartej edycji popularnego festiwalu żeglarskiego – Gdynia Sailing Days.

Trzydniowe zmaganie w klasie 29er dobiegło końca, a triumfatorem okazała się załoga August Sobczak i Krzysztof Królik reprezentująca Chojnicki Klub Żeglarski. Obaj zawodnicy wykazali się największą klasą podczas rozgrywek EuroCup.

W kategorii 470, pierwszy dzień regat należał bezdyskusyjnie do duetu Matisse Pacaud i Lucie De Gennes. Para ta wygrała wszystkie trzy wyścigi, które odbyły się tego dnia. To nie tylko potwierdzenie ich wysokiej formy, ale również sygnał dla innych, że będą oni najprawdopodobniej faworytami tych mistrzostw. Aktualni mistrzowie świata juniorów oraz obrońcy tytułu zdobytego rok temu w portugalskiej Vilamourze, znacząco wyprzedzają swoich najbliższych rywali. Są nimi między innymi: Ariadna Paraskevi Spanaki (reprezentantka Grecji, która miała okazję startować na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio) w parze z Odysseas Emmanouil Spanakisem oraz turecka para składająca się z Efe Tulcaliego i Defne Danismend.