Lądowisko dla helikopterów ustanowione na dachu Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni

Na jednym z budynków znajdujących się na terenie Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni zakończono budowę lądowiska przeznaczonego dla helikopterów. Całkowity koszt tej inwestycji to prawie 15 milionów złotych.

Informacje o gotowości do funkcjonowania nowego lądowiska „Gdynia Szpital” (H116 Gdynia) zostały opublikowane na stronie Szpitali Pomorskich na Facebooku. Od godziny 8:00 rano 4 czerwca 2024 roku, lądowisko jest gotowe do przyjęcia śmigłowców przewożących pacjentów w stanie nagłym, wymagających jak najszybszej interwencji medycznej.

Lądowisko dla śmigłowców ratunkowych zostało wybudowane na wysokości 40 metrów nad poziomem ziemi, przy placu Kaszubskim w Gdyni. Znajduje się ono bezpośrednio nad dachem najwyższego budynku szpitala, który stanowi skrzyżowanie ulicy Wójta Radtkego 1 i placu Kaszubskiego numer 10.

Konstrukcję lądowiska stanowi ośmiokątna płyta aluminiowa, wsparta na częściowo żelbetowej i stalowej konstrukcji. Zbudowano także podesty komunikacyjne, które prowadzą do platformy dźwigowej szpitalnej dwuprzystankowej oraz dwóch nowych klatek schodowych przeznaczonych do ewakuacji. Komunikacja pionowa z głównym budynkiem została zapewniona poprzez nadbudowę istniejącego szybu windowego. Na dachu utworzono nowy przystanek, który połączono z poziomem płyty za pomocą platformy szpitalnej i schodów ewakuacyjnych. Do oświetlenia lądowiska wykorzystano światła typu PAPI, które umożliwiają załodze lądującego śmigłowca utrzymanie prawidłowego kąta podejścia na ścieżce lądowania.