Koszt zakupu mieszkania w Trójmieście – jakie są aktualne ceny?

W Trójmieście od grudnia ubiegłego roku można zaobserwować wzrost cen mieszkań o średnio 9% za metr kwadratowy. Wraz z tym wzrostem, nastąpiła znacząca zmiana w strukturze cenowej lokali na sprzedaż. Analiza danych zebranych przez BIG DATA RynekPierwotny.pl pokazuje, że liczba oferowanych mieszkań z ceną niższą niż 9 tys. zł za metr zmniejszyła się z 24% do 16%. Jednocześnie, udział mieszkań o cenie przekraczającej 15 tys. zł za metr wzrósł z 17% do 26%.

Przy porównaniu cen mieszkań w Trójmieście w maju do kwietnia bieżącego roku, eksperci sporządzający raport stwierdzają, że wartości nieruchomości utrzymały się praktycznie na tym samym poziomie. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że deweloperzy z rejonu Trójmiasta wprowadzili ostatnio dużo lokali z segmentu tzw. popularnego na rynek, nie wpływając tym samym na podniesienie średniej ceny za metr kwadratowy mieszkania.

Aktualna średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Trójmieście wynosi 12 893 zł. Wyższe koszty za lokalne „M” można zanotować jedynie w Warszawie i Krakowie. Wpływ na to mają liczne przyczyny, takie jak atrakcyjność lokalizacji Trójmiasta czy wzrost popytu na nieruchomości w tym regionie.