Kongres Wodoru: Gdynia wkracza na drogę dekarbonizacji przemysłu

Nowoczesne europejskie miasta i kraje zdecydowanie kierują się ku przyszłości, dążąc do rozwijania innowacyjnych i ekologicznych strategii. 14 marca tego roku odbyło się wydarzenie nazwane Kongresem Wodoru, którego tematem przewodnim było „Wodór, biogaz, biometan – kluczowe technologie i paliwa w dekarbonizacji przemysłu”. Na kongresie pojawili się liczni eksperci i decydenci, w tym prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, dr hab. Grzegorz Tchorek, prof. IEN-PIB i Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych w Instytucie Energetyki – PIB, a także Renata Kałużna, Dyrektor Zarządzający powermeetings.eu.

Zwalczanie zmian klimatycznych to misja, która musi być realizowana efektywnie. Dlatego też jednym z głównych priorytetów dla nowatorskich miast jest poszukiwanie ekologicznych rozwiązań służących do dekarbonizacji przemysłu. Szczególnie aktywna w tym zakresie jest Gdynia, której prezydent Wojciech Szczurek zobowiązał się do redukcji śladu węglowego o 43% do roku 2030.

Gdynia, jako miasto niewątpliwie nowoczesne, stawia na technologiczny rozwój i ekologiczne inicjatywy. Jak podkreślił prezydent Szczurek podczas otwarcia Kongresu Wodoru: „Staramy się stawiać na wsparcie takich kierunków rozwoju, które wykorzystują potencjał nowych technologii”. Koncepcja „Smart City” wiąże się z szerokim zastosowaniem nowoczesnych technologii w codziennym funkcjonowaniu miasta, a tym samym wpływa na jakość życia mieszkańców. Szczególne znaczenie ma tu elektromobilność, w której wodór odgrywa kluczową rolę. Gdynia przejęła na siebie ambitne zadanie redukcji śladu węglowego o 43% do 2030 roku, jednak jak zapewnił prezydent Szczurek, „zrobiliśmy to w sposób bardzo porządny i profesjonalny”.