Klif Orłowski — piękna wizytówka Gdyni

Słynne Trójmiasto, czyli Gdańsk, Gdynia i Sopot to wyjątkowe miasta na mapie Polski. Zdecydowanie warto zarezerwować sobie dłuższy urlop, by poznać przynajmniej część atrakcji, jakie czekają na nas w tych okolicach. Dzisiaj powiemy kilka słów o Klifie Orłowskim, który jest znakomitym dziełem natury. Pomnik przyrody jest wręcz uważany za wizytówkę Gdyni.

Klif w Orłowie — gdzie się znajduje i jak powstał?

Klif Orłowski to część rezerwatu nazywanego Kępą Redłowską. Swoją nazwę zawdzięcza bliskiemu sąsiedztwu dzielnicy Orłowo, skąd rozpościera się najlepszy widok na to malownicze wybrzeże.

Wszystkie klify, również ten w Gdyni, powstają w jednakowy sposób — woda podmywa wysoki brzeg, który jest podmywany przez wodę i luźne formacje skalne. Profesjonalnie nazywa się to procesem abrazji. Klif wygląda imponująco i niebezpiecznie, gdyż woda nieustannie go podmywa, doprowadzając do osuwisk.

Ze względu na to, że Klif Orłowski nie jest w żaden sposób zabezpieczony, woda co roku zabiera nam około metra tego fantastycznie ukształtowanego terenu. W związku z tym za kilkadziesiąt lat Klif Orłowski przestanie istnieć. Tym bardziej warto nacieszyć oczy jego widokiem.

Znakomite towarzystwo Klifu Orłowskiego

Ze szczytu gdyńskiego klifu rozciąga się znakomita panorama. Widać stąd port w Gdyni i Mierzeję Helską, a idąc dalej wzdłuż klifu, można dotrzeć do Sopotu. Jedna z najprzyjemniejszych tras prowadzących z miasta do miasta! W pobliżu znajduje się także piaszczysta plaża, na której można się zatrzymać i podziwiać dzieło natury, przy okazji ciesząc się także morzem. W Orłowie znajduje się także molo. Z niego również rozpościera się fantastyczny widok na Gdyński Klif.

Szkoda, że morze zabiera nam co roku część tej fantastycznej okolicy, ale jak to mówią: z naturą nie wygrasz. Być może w przyszłości powstaną plany mające na celu zabezpieczenie tego miejsca, ale jak na razie nic o nich nie wiadomo.