Jubileuszowy 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych: otwarcie spektaklem "Doppelgänger. Sobowtór"

48. edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, która rusza w poniedziałek wieczorem w Gdyni, uświetni premiera spektaklu „Doppelgänger. Sobowtór”. Jest to dzieło Jana Holoubka inspirowane prawdziwymi wydarzeniami z życia polskich szpiegów z okresu PRL. Film ten będzie miał szansę na prestiżową nagrodę Złote Lwy, rywalizując z 15 innymi produkcjami, takimi jak „Kosem”, „Chłopami” czy „Różyczką 2”.

Leszek Kopeć, dyrektor festiwalu, podkreślił wysoką jakość filmów zakwalifikowanych do tegorocznej oficjalnej selekcji. Zwrócił uwagę na ich tematykę, stwierdzając, że wiele z nich porusza ważne kwestie historyczne, w tym również z najnowszej historii Polski. Wyjaśnił dalej, że „Doppelgänger. Sobowtór” opowiada o agentowi wysłanym na Zachód w czasie PRL z fałszywym paszportem, co daje mu podwójną tożsamość.

Dodał również, że do konkursu zgłoszono liczne interesujące produkcje, w tym „Figuranta” Roberta Glińskiego oraz „Różyczkę 2” Jana Kidawy-Błońskiego – kontynuację znanej historii autorstwa Pawła Jasienicy. Te informacje zostały przekazane podczas wywiadu dla PAP na początku września.