Jak bezpiecznie odpoczywać nad morzem?

Wszyscy kochamy wyjątkowy nadmorski klimat i kąpiele w Bałtyku, mimo że morze nie rozpieszcza nas temperaturą. Amatorów pływania w morzu jest jednak mnóstwo. Niestety, wypadki nad wodą również nie są rzadkością. Z tego względu przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, który pomoże Wam chronić swoje bezpieczeństwo w czasie beztroskich wakacji nad morzem.

Kąpiel w morzu — kilka prostych zasad

Nawet najlepszy pływak może przegrać walkę z morzem. Żywioł tak imponującego rozmiaru ma w poważaniu umiejętności pływackie człowieka. To my musimy się dostosować. W związku z tym zaleca się przestrzeganie kilku zasad.

  • Nie zażywaj morskich kąpieli podczas załamania pogody. Fale mogą Cię utopić, a piorun, nawet jeśli uderzył kilka kilometrów dalej, wywoła niebezpieczny skurcz mięśni.
  • Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk, najlepiej w czasie, gdy czuwa nad nimi ratownik.
  • Nie odpływaj daleko w głąb morza, zwłaszcza podczas korzystania z akcesoriów do pływania.
  • Unikaj pływania w pobliżu łodzi i motorówek. Ludzie na pokładzie mogą Cię nie dostrzec i nieumyślnie zrobić krzywdę.
  • Zabezpiecz skórę przed promieniami słonecznymi i zakryj głowę czapką lub chustką. Nawet po kilku godzinach możesz dostać udaru.
  • Kiedy pluskasz się w wodzie, zadbaj o to, by ktoś pilnował Twoich rzeczy na plaży.

Piłeś? Nie pływaj!

Wypoczynek nad morzem sprzyja imprezowaniu, nikogo to nie dziwi ani nie gorszy. Jednak są miejsca, gdzie można pić alkohol i są takie, gdzie nie jest to wskazane. Jeśli masz ochotę się rozerwać przy napojach wysokoprocentowych, zostań w hotelu, domu (jeśli mieszkasz nad morzem) lub w pobliskim barze. Wizytę nad wodą zostaw sobie na następny dzień — znakomicie złagodzisz w ten sposób kaca.

A jeśli bardzo zależy Ci, by zrelaksować się nad wodą przy drinku lub piwie, postaraj się, by w towarzystwie była przynajmniej jedna osoba, która nie pije. Dodatkowo pod żadnym pozorem nie decyduj się na kąpiel po procentach. Zdajemy sobie sprawę, że po alkoholu różne pomysły przychodzą do głowy, stąd warto zadbać o trzeźwe towarzystwo.