Intensywna aktywność 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni: 65 interwencji rocznie

W trakcie swojego istnienia, rozpoczętego 1 stycznia 2011 roku, lotnicy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego (BLMW) w gdańskiej dzielnicy Babie Doły musieli wystartować aż 774 razy, co daje średnio około 65 misji rocznie. Najbardziej intensywny był rok 2023, kiedy to jednostka ta musiała podjąć aż 29 interwencji.

Kolejna misja ratunkowa miała miejsce w czwartek 24 sierpnia, kiedy to wczesnym rankiem załoga dyżurna SAR z 43. BLMW musiała przeprowadzić ewakuację medyczną jednego z członków załogi chemikaliowca „Amaranth”. Mężczyzna podejrzewany był o zawał serca i pilnie potrzebował transportu do szpitala na Zaspie w Gdańsku.

Jak informuje rzecznik prasowy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr ppor. Marcin Braszak, alarm został nadany o godzinie 7:10 i natychmiast po jego odebraniu załoga została postawiona w stan gotowości. Informacja dotyczyła jednego z marynarzy na pokładzie chemikaliowca „Amaranth”, który znajdował się na Zatoce Gdańskiej. Ten członek załogi miał objawy zawału serca i pilnie musiał trafić do placówki medycznej.