Gdyński port gości niszczyciel USS Roosevelt

1 sierpnia, w porcie Gdynia, przy Nabrzeżu Francuskim zacumował niszczyciel rakietowy USS Roosevelt (DDG 80) klasy Arleigh Burke Flight IIA, należący do amerykańskiej floty.

Fakt ten stanowi kolejny etap piątej już misji okrętu w ramach programu Forward Deployed Naval Forces-Europe (FDNF-E), który rozpoczął się 27 czerwca. Ta trasa powiodła USS Roosevelt na wody Morza Bałtyckiego 3 lipca. Statek zastąpił w tym rejonie niszczyciel Paul Ignatius (DDG 117) także typu Arleigh Burke Flight IIA Ti (Technology Insertion), który opuścił Bałtyk 23 czerwca.

Pierwszym przystankiem USS Roosevelt była Gdynia, gdzie okręt zawitał 4 lipca, inaugurując swoją obecność w rejonie Morza Bałtyckiego. W ciągu następnego miesiąca uczestniczył on w wielu manewrach i ćwiczeniach mundurowych, realizowanych zarówno z wojskami poszczególnych krajów NATO – np. na łotewskim poligonie Šķēde, gdzie przeprowadzono szereg zadań wsparcia ogniowego za pomocą armaty BAE Mk45 mod.4 kal. 127 mm pod kierunkiem żołnierzy łotewskich – jak i międzynarodowych zespołów okrętowych, takich jak SNMG-1.

Oprócz udziału w ćwiczeniach, pobyt niszczyciela na Bałtyku to również doskonała okazja do demonstrowania amerykańskiej bandery. W ramach tej działalności USS Roosevelt odwiedził między innymi stolicę Finlandii, Helsinki, gdzie w dniach od 15 do 18 lipca był pierwszym amerykańskim okrętem gośćiącym nowego członka NATO.