Gdynia staje się sportową stolicą na Narodowe Święto Niepodległości w 2023 roku

11 listopada 2023 roku, malownicza Gdynia przekształciła się w prawdziwe centrum biegów. Na linii startu Biegu Niepodległości stanęło blisko 4000 biegaczy z różnych zakątków naszego kraju. Rywalizacja toczyła się na dystansie 10 kilometrów, gdzie triumfowali Krzysztof Żygenda oraz Marta Łagownik. W tym dniu, miasto tętniło również życiem dzięki organizowanym biegom dla najmłodszych entuzjastów tego sportu oraz marszowi nordic-walking.

– Radośnie przywitaliśmy powrót wydarzenia, które wpisało się na stałe w kalendarz sportowych atrakcji Polski, ciesząc tysiące miłośników biegu. Zauważyłem obecność pozytywnych emocji nie tylko wśród zawodników, ale i kibiców, którzy licznie przybyli na trasę biegu. Cieszy mnie, że Gdynia potrafi godnie uczcić jedno z najbardziej znaczących świąt w kalendarzu narodowym, promując jednocześnie aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia – skomentował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Decydującym momentem głównego biegu był sprinterski finisz, który zadecydował o zwycięstwie Krzysztofa Żygendy z imponującym czasem 30 minut i 45 sekund. Tuż za nim, zaledwie cztery sekundy później, linię mety przekroczył reprezentant Ukrainy – Roman Adamovich. Na trzecim miejscu uplasował się Florian Pyszel.