Gdynia Sailing Days: Festiwal Żeglarski z rekordową frekwencją i emocjonującymi zmaganiami

Po 27 dniach pełnych emocji i sportowej rywalizacji, festiwal żeglarski Gdynia Sailing Days zakończył swoje działania. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, przyciągając blisko 2000 zawodników z ponad 50 krajów na świecie. Było to najwięcej uczestników w całej 24-letniej historii festiwalu. Uczestnicy rywalizowali w regatach o medale mistrzostw Europy i świata w czterech różnych klasach żeglarskich – liczbę tych regat określono jako rekordową.

Festiwal zgromadził nie tylko dość doświadczonych i utytułowanych żeglarzy, wśród których znaleźli się medalistowie Igrzysk Olimpijskich, ale także młodych talentów z Polski i innych krajów, a także dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Najmłodszy i najstarszy uczestnik festiwalu dzielili wiekowo aż ponad 70 lat.

Do liczby triumfatorów festiwalu dołączył Mateusz Kusznierewicz, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Atlancie w klasie Finn, który zapisał na swoim koncie kolejny tytuł mistrza Polski. Kusznierewicz stanowił część załogi jachtu Aspire, która odniosła zwycięstwo w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg wieloosobowych. Agnieszka Skrzypulec, srebrna medalistka z ostatnich IO w Tokio w klasie 470, poprowadziła załogę YKP Szczecin do zajęcia drugiego miejsca w regatach Ekstraklasy Polskiej Ligi Żeglarskiej. Mistrzostwo świata w klasie “Latający Holender” zdobyli natomiast duńscy bracia Bojsen-Moller. Jorgen Bojsen-Moller to czterokrotny olimpijczyk oraz złoto z Seulu (1998) i brąz z Barcelony (1992).