Gdynia prekursorem w opiece dziennej nad seniorami. Programy ośrodków wsparcia to tylko początek!

Nie da się ukryć, że społeczeństwo, nie tylko gdynian, ale całej Polski się starzeje. W związku z tym gdyński magistrat już od wielu lat wdraża program pomagający właśnie najstarszym mieszkańcom na bezproblemowe funkcjonowanie w miejskiej rzeczywistości. Pomagać w tym mają Środowiskowe Domy Samopomocy, Dzienny Dom Senior plus czy Gdyńskie Ośrodki Wsparcia. Plany jednak są o wiele bardziej ambitne!

W Gdyni jako pierwszym mieście w regionie wprowadzono system opieki dla mieszkańców w wieku senioralnym, osób zależnych i z niepełnosprawnościami. Obejmuje ona nie tylko opiekę w wymiarze całodobowym, ale także możliwość rozwoju, ćwiczeń i rozrywki w ośrodkach dziennego pobytu.

Ponadto Gdyńskie Ośrodki Wsparcia dają możliwość powrotu do zdrowia po przejściach chorobowych, oferując jednocześnie wsparcie psychologiczne i rehabilitację. Całodobowa opieka w tych punktach jest oczywistym dodatkiem.

Jak mówi wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, miasto musi dostosować swoją ofertę do potrzeb wiekowych swoich mieszkańców.