Gdynia będzie bardziej ekologiczna i… tańsza

Gdyński samorząd zapowiedział, że w mieście powstanie nowoczesny system zarządzania siecią ciepłowniczą. Jest to podobno początek energooszczędnych inwestycji miasta. Wkrótce ma ruszyć również kampania informacyjna dla mieszkańców.

Pierwsze działania podjęte przez urzędników mają być widoczne już podczas tegorocznej zimy. Na gdyńskich Karwinach zostanie zainstalowane urządzenie optymalizujące przesył ciepła, poprzez obniżanie temperatury wody krążącej w sieci. Oznacza to oszczędności zarówno dla środowiska, jak i miejskiego portfela.

Jak informuje Katarzyna Gruszecka Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki, statystyczny mieszkaniec Karwin nie zauważy różnicy w ociepleniu, ale rachunkach. Wprowadzony system powinien być taszy oraz zapewniający mniejszy ślad węglowy. Urządzenie to pozwoli zminimalizować straty w zużyciu ciepła. 

W najbliższym czasie w mieście ruszy też kampania informacyjna, podczas której urzędnicy chcą zachęcić mieszkańców, aby ci zgłosili się do OPEC-u po poradę i pomoc w oszczędzaniu energii.

Energetyczne oszczędzanie nie ominie też placówek oświatowych. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu gdyński samorząd uruchomił dwa nowe węzły cieplne w Przedszkolu nr 27 przy ul. Wiejskiej oraz Szkole Podstawowej nr 29 przy ul. Ściegiennego.

To dopiero początek 

Jak poinformował samorząd, miasto chce stale obniżać krzywe grzewcze w placówkach oświatowych, które są ogromnymi odbiorcami energii cieplnej. Nie jest to jednak jedyna kwestia, która ma zostać udoskonalona. Niebawem urzędnicy będą informować o dalszych pomysłach, które mają usprawnić codzienne życie mieszkańców. 

Wbrew pozorom, cała sytuacja inflacyjna może wyjść wszystkim na dobre. Przyspieszane są bowiem ekologiczne i ekonomiczne inwestycje, a Polacy rezygnują chociażby z fast foodów.